• Wyjazd uczniów klas I – III na spektakl teatralny

          • W dniu 24 lutego 2023 roku uczniowie klas I – III udali się do Domu Kultury we Włoszczowie na spektakl teatralny Kieleckiego Teatru LEKTUR pt. „Niesamowita wycieczka, na każdym kroku bajeczka”.

            Przedstawienie inspirowane było twórczością Jana Brzechwy.

            Mali widzowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli spektakl, a aktorzy nie zawiedli ich ciekawości.

            Bohaterowie opowieści wybrali się na szczególną wycieczkę. Wesoła rodzinka świetnie bawiła się we własnym gronie sprawiając sobie nawzajem różne figle, psoty i miłe niespodzianki. Na swojej drodze spotykali niezwykłe zwierzątka. Spotkania te były bardzo zabawne i zaskakujące. Widzowie reagowali spontanicznie i żywiołowo oraz aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu prowadząc dialog z bohaterami, śpiewając, klaszcząc i śmiejąc się radośnie.

            Gromkie brawa na zakończenie i wesołe, uśmiechnięte buzie uczniów były dowodem na to, że nowa interpretacja wierszy Jana Brzechwy bardzo się wszystkim podobała.

            Młodzi ludzie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.

          • 27 lutego - Dzień bez plecaka

          • Samorząd uczniowski naszej szkoły ogłosił, że poniedziałek, 27 lutego 2023 r. będzie dniem, w którym uczniowie będą mogli przyjść do szkoły bez plecaków. To nie znaczy, że bez książek i zeszytów, bo te mieli przynieść w czymkolwiek, co mogłoby zastąpić plecak.

            Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Dzieci, które wezmą udział w Dniu bez plecaka, są zwolnione z odpytywania.

            Dzień bez plecaka w szkole w Seceminie okazał się udany, wielu skorzystało z okazji. Uczniowie pokazali swoją kreatywność i pomysłowość w temacie - i zamiast plecaków, wykorzystali m.in. walizki, koszyki sklepowe, wózki dla lalek, skrzynki na narzędzia, worki po ziemniakach i cebuli, wiadra, garnki, a nawet… suszarkę na pranie!

            Wyjątkową kreatywność uczniów nagrodzono. W każdej klasie przyznano po jednym wyróżnieniu. Osoby wyróżnione otrzymały Bon Podarunkowy na kwotę 5 zł do zrealizowania w szkolnym sklepiku, w terminie do 20 marca 2023 r.

            Wyróżnieni uczniowie:

            klasa I a – Karol Lis

            klasa I b – Miłosz Pilarski

            klasa II a – Michał Czok

            klasa II b – Julia Tokarczyk

            klasa III a – Lena Trela

            klasa III b – Antonina Lis

            klasa IV a – Dominik Rajca

            klasa IV b – Dominika Samek

            klasa V a – Dominik Pawlik

            klasa V b – Milena Jędras

            klasa VI a – Jan Zalas

            klasa VI b – Katarzyna Sztuka

            klasa VII a – Emilia Tokarczyk

            klasa VIII a – Maciej Wojtasik

            klasa VIII b – Malwina Huć

            Dodatkowo przyznano dwie nagrody specjalne - Bon Podarunkowy na kwotę 30 zł. W kategorii klas I-III zwyciężyła Nikola Prysak z klasy I a, a w klasach IV-VIII Eryk Kozieł – uczeń klasy VIII b. Zwycięzców wyłoniła komisja w składzie: przewodniczący, z-ca i opiekun SU oraz p. pedagog. To był wyjątkowy poniedziałek w naszej szkole, zabawny, kolorowy, z niejednym uśmiechem na twarzy.

             

          • KRONIK@ - Portal z otwartymi zasobami kultury i nauki

          • KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, pozwala na zebranie i udostępnianie w jednym miejscu zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji. Repozytorium i platforma, która integruje dotychczas istniejące zbiory oraz wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi danymi, pozwalają zabezpieczyć cenne zasoby przed zniszczeniem bądź zaginięciem i zapewnić im bezpieczeństwo. KRONIK@ to multiwyszukiwarka państwowych zasobów, z których można w prosty sposób tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach.

            Link do portalu

            https://kronika.gov.pl/

          • Koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury we Włoszczowie

          • W poniedziałek, 20 lutego, gościliśmy uzdolnionych, młodych artystów z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury we Włoszczowie, prowadzonej przez pana Michała Dudkiewicza. Dziękujemy za piękny koncert i lekcję muzyki. Gratulujemy talentu i pasji. Szczególnie miło było podziwiać naszych uczniów: Maję Pilarską i Piotra Wiśniewskiego, którzy tworzą zespół.

          • EUROWEEK – relacja z obozu językowego

          • W dniach 10-14 stycznia 2023r. 16 uczniów z klas: 7, 8a oraz 8b wzięło udział w warsztatach językowych „Euroweek – Szkoła Liderów” w miejscowości Różanka niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej w województwie dolnośląskim.

            Zajęcia były prowadzone przez wolontariuszy z Ukrainy, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Maroko, Wietnamu, Chin i z Meksyku.

            Uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe poprzez aktywny udział w grach, zabawach, prezentacjach projektów oraz w wycieczkach z wolontariuszami. Zajęcia odbywały się w języku angielskim w formie warsztatów, które pozwoliły rozwinąć uczniom umiejętność pracy w zespole. Wolontariusze zwracali szczególną uwagę na komunikację językową. Prowadzący przedstawili też geografię, historię, kulturę i tradycje swoich krajów.

            Z pomocą wolontariuszy młodzież zorganizowała pokaz talentów, reklamy gadżetów, prezentacje obcych krajów i audycje radiowe. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych: Picasso oraz w zgadywankach muzycznych.

            Program Euroweek jest międzynarodowym programem, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji, umiejętności interpersonalnych uczestników oraz budowanie pewności siebie poprzez stosowanie różnorodnych technik.

            Celem programu jest zapewnienie intensywnego szkolenia, promującego uczenie się i rozwój przez całe życie.

          • Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Poznaj Polskę”

          • 9 listopada 2022 r. uczniowie klas 7, 6a i 6b  wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę rekreacyjno-edukacyjną do Warszawy.

            Na początku trasy wycieczkowej zwiedziliśmy Łazienki Królewskie.

            Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia i świetnie się przy tym bawili. Byliśmy w Planetarium przy CNK na interaktywnym pokazie pt.: „Klimat gorący temat”. Na zakończenie odbył się przejazd ulicami Warszawy.

            Przyjemnie, ale także aktywnie, spędziliśmy czas.

          • 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • 14 806,40 złotych - to  ostateczna kwota tegorocznego

            Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Seceminie.

            W tym roku, po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady wzięła udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny, 31. finał grał pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

            W niedzielę, 29 stycznia, dla naszego sztabu kwestowało 18 wolontariuszy, którzy dzielnie i z wielkim zaangażowaniem zbierali pieniądze do puszek. Wielką Orkiestrę można było wesprzeć wrzucając datki do naszych sztabowych  puszek stacjonarnych znajdujących się w: SP w Seceminie, sklepie Lewiatan w Seceminie, Bibliotece Publicznej w Seceminie, Przedszkolu w Seceminie i na stacji Orlen w Seceminie. Bardzo dziękujemy tym instytucjom.

            W ramach 31. Finału WOŚP, w piątek 20 stycznia, w szkole odbył się turniej tenisa stołowego, wzięło w nim udział 45 uczniów w kategoriach klas IV-VI i VII-VIII. Zwycięzcom gratulujemy.

            Jak co roku mogliśmy liczyć na pomoc i zaangażowanie lokalnego środowiska. Od naszych darczyńców otrzymaliśmy pomoc rzeczową – fanty w zabawie w losowanie i finansową.

            Bardzo ważnym punktem tegorocznego finału były występy artystyczne naszych uczniów: występy wokalne, taneczne oraz pokaz akrobatyczny. Na scenie gościliśmy również dzieci z Publicznego Przedszkola w Seceminie oraz harcerzy z drużyny harcerskiej Wertepy im. Szarych Szeregów z Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego.

            Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były animacje – malowanie twarzy, zabawy i gry ruchowe, a także pokaz zumby.

            Rada Rodziców zorganizowała kiermasz przepysznych ciast, który cieszył się ogromną popularnością. Podczas kiermaszu można było również nabyć gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Dużą popularnością cieszyła się zabawa w losowanie, w której jako fanty wykorzystano rękodzieła wykonane przez lokalnych twórców.

            Chociaż mówi się „straż pożarna” wszyscy doskonale wiemy, że formacja ta robi o wiele więcej i ratuje ludzi nie tylko z pożarów. Ich pomoc jest nieoceniona między innymi podczas wypadków drogowych. Podczas finału strażacy z Secemina zaprezentowali akcję ratunkową. Można było zobaczyć jak przy użyciu narzędzi hydraulicznych wydostają kierowcę zakleszczonego w rozbitym samochodzie. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Panowie strażacy gasili też nasz apetyt serwując kiełbaski z grilla.  

            Zwieńczeniem niedzielnego Finału Orkiestry była akcja Światełko do Nieba. O godz. 19 strażacy odpalili fontanny sceniczne. 

            W organizacji 31. Finału WOŚP wsparli nas rzeczowo i finansowo:

             Gmina Secemin                                       Bank Spółdzielczy w Seceminie o/Włoszczowa    

             ♥  p. Renata Dominik                               ♥  p. Ireneusz Bernat 

            ♥  p. Magda Bocian                                   ♥  p. Rafał Duś

            ♥  Zespół Ludowy Złoty Kłos                   ♥  Zespół Ludowy Cyraneczka

            ♥  p. Grzegorz Rokosz                              ♥  KGW Przepióreczka w Żelisławiczkach

            ♥  p. Paweł Marzec                                     ♥  p. Sabina Bąk

            ♥  p. Tomasz Gul                                         ♥  p. Ewa Napora

            ♥  p. Agnieszka Chudy                               ♥  p. Magdalena Mrożek

            ♥  p. Aneta Trela                                          ♥  p. Barbara Stępień-Kluza

            ♥  p. Ewelina Książek                                 ♥  p. Stanisław Wydrych

            ♥  p. Agnieszka Pośpiech                           ♥   p. Wiktoria Ożarowska

            ♥  p. Joanna Maciejewska                          ♥   p.  Katarzyna Koba

            ♥  p. Aneta Fatyga                                       ♥  p. Agnieszka Jęczmyk

            ♥  Klub Seniora                                            ♥  p. Grzegorz Kucharek

             ♥  p. Małgorzata Żesławska                       ♥  p. Czesław Stawiarz

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie 

          • Najsympatyczniejsze Klasy Pierwsze Szkoły Podstawowej w powiecie włoszczowskim

          • „Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły” to akcja edukacyjna skierowana do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu całego województwa świętokrzyskiego organizowana przez „Echo Dnia”. Głównym celem całego przedsięwzięcia jest przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. Zwieńczeniem akcji był plebiscyt PIERWSZAKI 2022. We wszystkich powiatach i w Kielcach wybieraliśmy najsympatyczniejszą klasę pierwszą. Głosowanie trwało d0 29 grudnia.

            W tegorocznej edycji w powiecie włoszczowskim najwyżej uplasowały się pierwszaki z naszej szkoły: I miejsce – kl. 1a i II miejsce – kl. 1b. Należy dodać, że nasi milusińscy zajęli wysokie miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej – kl. 1a – V miejsce, a kl. 1b – VII miejsce.

            Na naszych najsympatyczniejszych zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. 

            Każde dziecko z klasy, która zdobędzie pierwsze miejsce w Kielcach i w każdym powiecie otrzyma:

            • zaproszenie dla dziecka do JuraParku w Bałtowie. Atrakcje dostępne w ramach biletu: JuraPark, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski (dolny + górny), Polska w miniaturze , Sabatówka, Park Rozrywki, Rollercoaster, Kino Emocji Cinema 5D
            • książeczkę edukacyjną Elementarz Drogowca Jeża ufundowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, która od lat wspiera naszą akcję

            Każde dziecko z klasy, które zdobędzie drugie miejsce w Kielcach i każdym powiecie otrzyma:

            • zaproszenie dla dziecka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie
            • Mapę Drogową w specjalnym dziecięcym wydaniu ufundowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, która od lat wspiera naszą akcję

            Gratulujemy uczniom, rodzicom oraz p. Ewie Macherskiej – wychowawczyni kl. 1a i p. Grażynie Wypych – wychowawczyni kl. 1b.

             

          • Świąteczne działania Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego

          • Przedświąteczny czas to czas dzielenia się z innymi. Społeczność szkolna, uczniowie, rodzice i nauczyciele aktywnie przyłączyli się do szeregu akcji charytatywnych organizowanych w szkole. Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski zorganizowali, m.in.

            • zbiórkę słodyczy na rzecz wychowanków OREW Psary,
            • charytatywny kiermasz ozdób świątecznych, podczas którego sprzedawane były ozdoby świąteczne własnoręcznie wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Dochód z kiermaszu w wysokości 1200 zł zostanie przeznaczony na ogólnopolską zbiórkę na budowę Hospicyjnego Domu Aniołków;
            • paczkę świąteczną dla rodziny uczniów z naszej szkoły;
            • zbiórkę karmy i innych niezbędnych artykułów dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Suchedniowie.
          • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Archimedes-Lingua Plus. Język angielski

          • ​​​​​​​

            37 uczniów z klas III-VIII wzięło udział w 38 edycji ogólnopolskiego testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności z języka angielskiego. Test językowy został przeprowadzony 7 listopada 2022r. w 6 kategoriach.
            Każdy uczestnik konkursu otrzymał magazyn „Świat Dinozaurów”, długopis oraz dyplom.
            Celem konkursu było:
            - zachęcenie jak największej liczby młodych ludzi do lepszego opanowania języków obcych;
            - rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim;
            - wzbogacenie wiedzy o świecie, w tym o krajach i regionach, w których używa się języka angielskiego.

            Wyniki konkursu ogłoszone 4 stycznia 2023r. przedstawiają się następująco:
            Tytuł laureata III stopnia uzyskali:
            Julia Klos - klasa 7
            Katrzyna Piśkorska - klasa 7
            Kaja Kraszewska - klasa 4b
            Igor Sztajnowski - klasa 5a

            Tytuł laureata V stopnia uzyskali:
            Julia Wawrzak - klasa 6a
            Mateusz Zug - klasa 6a
                                                                                   Gratulujemy!

          • Konkurs na EKO ozdobę świąteczną wykonaną z surowców wtórnych

          • W dniu 16.11.2022 r. został ogłoszony konkurs na EKO ozdobę świąteczną wykonaną z surowców wtórnych, np. stroik świąteczny, ozdoba choinkowa, choinka, szopka. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

            Celem konkursu, którego organizatorem był Urząd Gminy Secemin, było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na problem odpadów i właściwej ich segregacji, odzysku surowców wtórnych z odpadów komunalnych oraz podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i  młodzieży jak również rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy o  selektywnej zbiórce odpadów, wykorzystanie materiałów odpadowych i  naturalnych w  działaniach artystycznych oraz uwrażliwienie na piękno naturalnego środowiska.

            Wśród laureatów konkursu byli również nasi uczniowie:

            I miejsceAmelia Orłowska

            Wyróżnienia:

            Jan Zalas – kl. 6a

            Katarzyna Klimas – kl. 5a

          • Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna…”

          • 13 grudnia 2022 roku Komisja Humanistyczna Szkoły Podstawowej w Seceminie  zorganizowała Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pod hasłem „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna…”. Konkurs taki odbywa się w szkole od 2003 roku z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

            Konkurs miał na celu promowanie treści patriotycznych wśród uczniów, kształtowanie poczucia silnej więzi emocjonalnej i kulturowej z narodem, z jego historią, tradycją i wartościami, upowszechnianie kultury języka oraz kształtowanie wrażliwości na słowo poetyckie.

            W wydarzeniu udział wzięło 11. recytatorów z klas szóstych, siódmych i ósmych. Uczniowie zaprezentowali utwory z różnych epok literackich. Wśród nich znalazły się wiersze Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marii Konopnickiej i wielu innych twórców.

            Kolejne miejsca zajęli: 

            I miejsceMalwina Huć kl. VIIIb

            II miejsceMartyna Marek kl. VIIIb i Krzysztof Fidrych kl. VIa

            III miejsceMagdalena Wojnicka kl. VIIIb i Łukasz Dudek kl. VIb

            Wyróżnienia: Zofia Pietrzak kl. VIIIb

            Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez opiekuna Sklepiku Szkolnego – p. Justynę Wydrych-Kijas, a wręczenia nagród dokonała Pani dyrektor – Joanna Marzec. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci słodyczy.

          • Przedświąteczny wyjazd do Fabryki Bombek w Miechowie

          • Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy VI a pojechali do Fabryki Bombek Choinkowych ,,Decora’’ znajdującej się w Miechowie.

            Wyjazd miał na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych, a także uczestniczenie w warsztatach plastycznych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu. Przechodząc przez kolejne działy fabryki uczestnicy wyjazdu poznali etapy powstawania bombek. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taka bańka trafia do farbiarni, gdzie nadaje się jej przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Ostatni etap zwiedzania to pracownia zdobienia bombek ,,dekoratornia’’. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Jedna bombka to efekt pracy około 5 osób.

            Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, które polegają na własnoręcznym wymalowaniu i udekorowaniu bombki za pomocą dostępnych materiałów: farb, brokatów, pędzli. Na zakończenie wizyty w fabryce bombek można zakupić najróżniejsze ozdoby choinkowe.

            Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także Kaplicę Grobu Chrystusa znajdującą się w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. Jest to gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie. Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku. Odpowiada opisowi biblijnemu: łoże grobowe znajduje się po prawej stronie, posiada małe wejście, zasunąć go można dużym kamieniem. Wymiary wewnętrzne są bardzo zbliżone lub identyczne w stosunku do pierwowzoru jerozolimskiego.

            W drodze powrotnej uczniowie mogli nacieszyć się piękną scenerią zimową.

          • Jasełka Bożonarodzeniowe

          • Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji zwanych Jasełkami.

            W tegoroczną atmosferę radości z narodzenia Jezusa w betlejemskim żłóbku włączyła się, jak co roku, społeczność naszej szkoły.

            Jasełka przygotowali uczniowie klas II pod kierunkiem p. katechetki – Oli Wojtasik. Występ odbył się 21 grudnia 2022r. przypominając wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko.

            Uczniowie na chwilę zamienili się w aktorów. W tym roku jak zwykle przedstawienie okraszone było kolędami i pastorałkami. Były też sceny humorystyczne, ale także zmuszające do chwili zadumy nad przemianą, jakiej może doświadczyć każdy człowiek podczas Bożego Narodzenia. Nasi aktorzy wypadli wspaniale.

            Pani Dyrektor Joanna Marzec, złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia oraz podziękowała małym aktorom i pani Oli Wojtasik za przygotowanie pięknego występu.

          • Koncert kolęd i pastorałek

          • We wtorek 20 grudnia w naszej szkole odbył się wzruszający, pełen zadumy koncert kolęd i pastorałek przygotowany przez panią Edytę Domagalską. Celem koncertu było przeniesienie się w atmosferę zbilżających się świąt Bożego Narodzenia, którym towarzyszy piękna tradycja śpiewania kolęd.

            Na scenie wystąpili uczniowie klas IV-VIII, którzy pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki. Koncert kolęd rozpoczął taniec Aniołów z klasy piątej. 

            To wspaniale, że koncert kolęd i pastorałek łączy pokolenia i wyzwala niezapomniane emocje...

          • Wycieczka klas czwartych do Częstochowy

          •           16 listopada 2022 roku uczniowie klas czwartych pod opieką pań wychowawczyń Danuty Rokosz i Marzeny Falińskiej udali się na wycieczkę do Częstochowy.

                  Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Laserhouse, który dostarczył wszystkim nie tylko sporą dawkę atrakcji, ale również nauczył zasad gry fairplay, współzawodnictwa, jak i działania w grupie. Największą popularnością cieszył się wśród uczniów Laserowy Paintball, bardzo oryginalna, a przy tym bezpieczna forma rozrywki. Każdy gracz został wyposażony w elektroniczną kamizelkę i na pół godziny przeniósł się do wirtualnego świata znanego dotychczas wyłącznie z gier komputerowych. Kolejną atrakcją, z której skorzystali czwartoklasiści była gra imitująca znane z filmów akcji systemy zabezpieczeń w bankach czy muzeach - Laserowy Labirynt. Tutaj uczniowie pokonywali przeszkody w postaci wiązek lasera, aby dotrzeć na przeciwległy koniec pomieszczenia oraz powrócić. Każde naruszenie wiązki lasera było odpowiednio sygnalizowane i wpływało ujemnie na punktację. W  Laserhause również gra Laserowa Strzelnica zapewniła uczestnikom wycieczki świetną zabawę, polegającą na strzelaniu do punktów umieszczonych na ścianie i na podłodze, aby w ciągu 5 minut zdobyć największą liczbę punktów. 

                 Ostatnim punktem wycieczki był rozśpiewany i roztańczony spektakl muzyczny „Akademia Pana Kleksa” w Klubie ,,Politechnik”, który przeniósł dzieci do krainy fantazji. Ta niezwykła książka, którą uczniowie omawiają na lekcjach języka polskiego, opowiada historię niesfornego Adasia Niezgódki i jego kolegów, którzy zostali umieszczeni w tytułowej Akademii pod opieką pana Ambrożego Kleksa. Kolorowy i roztańczony musical był niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni...

          • Mikołajkowy Dzień Języków Obcych

          • W obecnym roku szkolnym obchody „Europejskiego Dnia Języków” zostały zorganizowane przez nauczycieli języków obcych w okresie świątecznym, 9 grudnia 2022r., pod nazwą „Mikołajkowy Dzień Języków Obcych”.

            Podstawowym celem „Europejskiego Dnia Języków” jest ukazanie znaczenia uczenia się języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie. 

            Konkurs przeprowadzony był dla uczniów w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Łącznie 9 drużyn. Każdą klasę reprezentowało 3 uczniów.

            Przy gorącej herbatce i słodkiej bułce przedstawiciele zespołów klasowych zmagali się z różnorodnymi zadaniami językowymi: literackimi, geograficznymi, gramatycznymi oraz leksykalnymi. Uczestnicy konkursu rozwiązywali krzyżówki, rebusy, dialogi, wykreślanki wyrazowe, „memory game”, tworzyli angielskie słówka z podanego wyrazu. Ponadto uczniowie starszych klas rozwiązywali quiz o krajach niemieckojęzycznych.

            Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz nagrody pocieszenia. Ponadto dla zwycięskich drużyn zostały zakupione nagrody książkowe: „Wielka Brytania dla dociekliwych”. Sponsorem konkursu była Spółdzielnia Uczniowska.

            Podsumowanie konkurencji:

            Kategoria klas IV-VI: 

            I miejsce: 
            Klasa Va:
             Natalia Prysak, Igor Sztajnowski, Alan Ciupiński

            II miejsce: 
            Klasa VIb:
              Paulina Jędras, Eryk Stefański, Filip Walasek

            III miejsce: 
            Klasa VIa:
             Krzysztof Fidrych, Natalia Rajca, Julia Wawrzak

            IV miejsce:  

            Klasa IVb: Kaja Kraszewska, Maja Walasek, Maja Pośpiech

            V miejsce:

            Klasa Vb: Stanisław Zalas, Martyna Lelonek, Milena Jędras

            VI miejsce:

            Klasa IVa: Dominik Rajca, Przemysław Gul, Mateusz Kruk

            Kategoria klas VII-VIII:

            I miejsce:

            Klasa VIIIb: Wiktor Kabała, Anita Kijas, Oskar Wiśniewski 

            II miejsce: 

            Klasa VII:  Katarzyna Piśkorska, Julia Klos, Agata Wojtasik

            III miejsce:

            klasa VIIIa: Michał Górski, Magdalena Kurzak, Maciej Wojtasik

          • Warsztaty Bożonarodzeniowe

          • W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy 7 i 8 brali udział w warsztatach bożonarodzeniowych na których wykonywali kartki z ekologicznych materiałów.

          • Mikołajkowy Wieczór z Językiem Angielskim

          • 7 grudnia w godzinach od 15.30 do 18.30 został zorganizowany wieczorek dla uczniów klas czwartych uczęszczających na zajęcia projektowe z języka angielskiego.

            W trakcie zajęć uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe w formie zabaw interaktywnych, rozwiązywali karty pracy, krzyżówki, quizy, oglądali bajki i filmy anglojęzyczne oraz zostali zapoznani z różnorodnością i pięknem Australii poprzez oglądanie zdjęć. Uczestnicy otrzymali poczęstunek przygotowany przez Spółdzielnię Uczniowską. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z tej formy zajęć.  

          • Mikołajki w kinie Muza we Włoszczowie

          • 5 grudnia 2022 roku uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami wybrali się do kina Muza w Domu Kultury we Włoszczowie na projekcję filmu pt. „Wielki, zielony krokodyl domowy”.

            Wyjazd związany był ze zbliżającymi się Mikołajkami.

            Uczniowie obejrzeli wspaniałą opowieść pełną humoru, emocji i muzyki. Przesłaniem  filmu było pokazanie światu, że rodzinę mogą tworzyć nawet najbardziej niezwykli ludzie oraz zwierzęta. Młodzi ludzie przekonali się, że wielki, zielony, śpiewający krokodyl może być najsympatyczniejszym stworzeniem na świecie.

            Po filmie w holu kina czekała na dzieci, a być może i na dorosłych niezwykle miła niespodzianka - spotkanie z Mikołajem i pamiątkowe zdjęcie.

             Następnie wszyscy w dobrych humorach, z uśmiechem na ustach, pełni pozytywnych emocji wrócili do szkoły . Z pewnością byli  bardzo zadowoleni z wyjazdu.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie
      • (34) 355-60-23
      • ul. Struga 1B 29-145 Secemin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych