• Drugoklasiści z wizytą u Koziołka Matołka

          • W dniu 25 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy II a pod opieką wychowawcy oraz rodziców udali się do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

            Zwiedzanie rozpoczęli od Krainy Soria Moria, czyli interaktywnej wystawy – opowieści opartej na fińskim systemie edukacji, nawiązującym do skandynawskich tradycji, łącząc świat baśni, legend i podań krajów Północy (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Islandia).

            Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w niezwykle intrygującej grze odnośnie krainy szczęścia. Była to świetna zabawa, ale przede wszystkim praca zespołowa podnosząca kompetencje społeczne jej uczestników oraz pokazująca, jak sprawnie funkcjonować w grupie, rozwiązywać ewentualne konflikty, podjąć zbiorową decyzję, pójść na kompromis.

            Następnie drugoklasiści z dużą ciekawością obejrzeli  w Małym Teatrze sztukę pt. „Mała Syrenka” .

            Po spektaklu wszyscy uczestniczyli w prelekcji o teatrze lalkowym, oglądali lalki, zapoznali się z informacjami odnośnie różnych technik ich uruchamiania.

            Najwięcej emocji wzbudziła wyprawa do krainy baśni.

            „Bajkowy Świat” to unikalna ekspozycja, łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Uczniowie z wypiekami na twarzy przeżyli wspólną podróż przez baśniowe krainy pełną obrazów, dźwięków, barw, zaskoczeń. Była to wyprawa na wielu płaszczyznach interaktywności. Młodzi ludzie podróżowali przez krainy geograficzne Europy spotykając po drodze różnych bohaterów.

            Na zakończenie pobytu w tym urokliwym miejscu uczestnicy wycieczki odbyli spacer w Parku Edukacyjnym „Akademia Bajki”. Wśród pięknie kwitnących drzew, krzewów i kwiatów podziwialiśmy różne rzeźby słynnego Koziołka Matołka i utrwalaliśmy cytaty z literatury.

            Wszyscy w doskonałych humorach udali się do Bistro u Koziołka, gdzie zjedli smaczny obiad, a na deser pysznego gofra z bitą śmietaną i owocami.

            Drugoklasiści szczęśliwi i pełni wspaniałych wrażeń wrócili do swoich domów. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • W dniu 23 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym roku pod hasłem „Ziemia kontra plastik”. Z tej okazji uczniowie przedstawili społeczności szkolnej zagrożenia jakie niesie ze sobą wszechobecny plastik.

            W prezentacji multimedialnej pokazano jak możemy ograniczać korzystanie z tworzyw sztucznych i zamieniać je na bardziej ekologiczne produkty. W montażu słowno- muzycznym zwracano uwagę na konieczność dbałości o naszą planetę.

            Apel poprzedzony był przeprowadzonymi konkursami wiedzy, plastycznym oraz fotograficznym. Klasy I-III wykonały prace plastyczne pod hasłem „Ziemia moim domem”, dla klas IV-VIII odbył się konkurs wiedzy ekologiczno- przyrodniczej oraz konkurs fotograficzny pod tytułem „Przyroda Gminy Secemin w obiektywie”.

            Osoby nagrodzone w konkursie plastycznym:

            Klasy 1

            I miejsce – Aleksandra Bem kl. Ia

            II miejsce – Natalia Wojtasik kl. Ib

            III miejsce – Vanessa Szymańska kl. Ia

            wyróżnienie – Nadia Kotulska kl. Ib

            Klasy II

            I miejsce – Julia Popczyk kl IIb

            II miejsce – Łucja Polak kl. IIa

            III miejsce – Zofia Zalas kl. II

            wyróżnienie – Stanisław Włoszycki kl. IIb

            Klasy III

            I miejsce – Marta Napora kl. IIb

            II miejsce – Maja Mrożek kl. IIb

            III miejsce Judyta Śliwińska kl IIIa

            wyróżnienie – Julia Siwek kl. IIIa

            W konkursie fotograficznym nagrody otrzymali uczniowie:

            I miejsce – Amelia Orłowska kl VIa, Wojciech Koza kl. Vb

            II miejsce – Maja Walasek kl. Vb, Oskar Pośpiech kl. IVb

            III miejsce – Lena Trela kl. IVa, Dominika Samek kl. Vb, Dominik Lis kl. VIb

            wyróżnienie – Katarzyna Piśkorska kl. VIII, Colin Piątkiewicz kl. IVa

            W konkursie wiedzy ekologicznej nagrody otrzymały klasy:

            I miejsce kl IVa

            II miejsce kl. VIb

            III miejsce kl. IVb, Va, Vb, VIa

            Obchody Dnia Ziemi przygotowały U. Walasek, B. Kałucka, D. Rokosz , E. Domagalska

          • 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

            5 marca 1940 roku Józef Stalin, na prośbę Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berii (notatka nr 794/B), podpisał rozkaz rozstrzelania ponad 8 tysięcy polskich oficerów Wojska Polskiego oraz ponad 6 tysięcy polskich policjantów II RP - jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także ponad 11 tysięcy polskich więźniów przetrzymywanych w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Na jego podstawie, rozstrzelano ogółem 21857 jeńców.

            W 2000 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje otworzono Polskie Cmentarze Wojenne, do których co roku przybywają z pielgrzymką rodziny pomordowanych.

            Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zapali znicz przy Dębie Pamięci poświęconemu podporucznikowi Włodzimierzowi Linowskiemu. Pan Michał Chorzępa, który był inicjatorem przedsięwziecia przybliżył uczniom historię tragedii polskich bohaterów.

            Tylko tak symbolicznie możemy oddać cześć bohaterom.

          • Wyjazd uczniów klas drugich do kina we Włoszczowie

          • W dniu 27 marca 2024 roku uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców udali się do kina Muza w Domu Kultury we Włoszczowie na projekcję filmu pt. „Kapitan Morten i królowa pająków”.

            Seans filmowy wyświetlany był w ramach realizowanego przez kino projektu pod nazwą Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, w którym czynnie uczestniczy nasza szkoła.

            Drugoklasiści z zaciekawieniem śledzili historię dziesięcioletniego Mortena, który pragnął być marynarzem, tak jak jego tata .Niespodziewanie został obsypany tajemniczym proszkiem, skurczył się do rozmiaru owada i stał się kapitanem swojej łodzi. Następnie musiał uratować statek i wrócić do prawdziwego świata.

            Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali i przeżywali kolejne przygody oraz wyzwania tytułowego Mortena.

            Młodzi ludzie po obejrzeniu powyższego filmu przekonali się, że samodzielność i umiejętność brania steru w swoje ręce nie jest wyłącznie skierowana do osób dorosłych, ale własną wiarą w marzenia, które należy realizować.

            Wszyscy w doskonałym nastroju wrócili do szkoły na dalsze zajęcia lekcyjne.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie
        • (34) 355-60-23
        • ul. Struga 1B 29-145 Secemin Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych