• X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Seceminie wzięli udział w 10 edycji Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. W kategorii klas 4-6 oraz 7-8 wzięło udział 23 uczniów, spośród których sześcioro osiągnęło wynik powyżej 75% punktów, a uczennica Paulina Jędras została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego dyktanda, który odbędzie się w Kielcach, w dniu 26 października. Trzymamy kciuki za Paulinę. 

          • „Poznaj Polskę” – Tokarnia, jaskinia Raj, Zamek Królewski w Chęcinach

          • Wycieczka edukacyjna klas drugich i trzecich dofinansowana została z programu rządowego ,,Poznaj Polskę”. Koszty wycieczki zostały w 80% pokryte przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            W ramach wycieczki uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mogli zapoznać się z pięknem naszego regionu i zobaczyć największe atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego.

            Pierwszym przystankiem na trasie był Park Etnograficzny w Tokarni gdzie dzieci mogły poczuć klimat pachnącej, polskiej, dawnej wsi. W skansenie wsi kieleckiej świat zatrzymał się w XIX i XX wieku. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie naszych przodków, zwiedzić drewniane chaty przykryte strzechą, zapoznać się z pracą i młynarza i kowala, obejrzeć dawny dworek szlachecki a także zajrzeć do starej, drewnianej szkoły.

            Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki była jaskinia ,,Raj”, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego regionu. Uczniowie pod opieką przewodnika zapoznali się z wystawą muzealną wprowadzającą ich w tematykę krasu, zobaczyli znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinie ok. 50000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt- mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego- będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. Tą pouczającą lekcję zakończyło przejście trasą turystyczną po jaskini liczącej długość 180 metrów, gdzie uczniowie podziwiali ogromne głazy, kolumny naciekowe, liczne skamieniałości koralowców oraz stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

            Ostatnim punktem na trasie wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Ten okazały obiekt wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Zamek w Chęcinach jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce, do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. We wschodniej części mieści się punkt widokowy, gdzie przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr. Uczniowie podczas zwiedzania Zamku  mieli okazję poznać historię zamku, zwiedzić wartownie, skarbiec koronny oraz twierdzę.

          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 7 października 2022 r. obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wspólnie z innymi placówkami na całym świecie aktywnie włączyliśmy się w akcję propagowania znajomości prostych iloczynów i ilorazów  oraz zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób. Młodzież miała okazję nadrobić „tabliczkowe” zaległości po wakacjach. 

            Uczniowie wzięli udział w zawodach mnożenia i dzielenia w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI  i VII-VIII, losowali karteczki, na których były przykłady tabliczki mnożenia i dzielenia. Każdy uczeń odpowiadał na czas.

            „Ekspertami Tabliczki Mnożenia” w klasach VII-VIII zostali:

            Wiktor Kabała – kl. 8b – I miejsce

            Katarzyna Piśkorska – kl. 7 – II miejsce

            Oskar Wiśniewski – kl. 8b – III miejsce

            „Tabliczkowe” zawody w klasach IV-VI odbyły się w poniedziałek, 10 października.

            „Ekspertami Tabliczki Mnożenia” w klasach IV-VI zostali:

            Maja Walasek – kl. 4b – I miejsce

            Przemysław Gul – kl. 4a – II miejsce

            Kaja Kraszewska – kl. 4b i Paulina Jędras – kl. 6b – III miejsce  (ex aequo)

             

          • Wycieczka rowerowa uczniów klasy VI a na Czarną Górę.

          • 6 października 2022r. uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą - p. J. Wydrych-Kijas oraz z paniami: A. Zalas i A. Sikorską-Kozą wzięli udział w wycieczce rowerowej na Czarną Górę.

            Głównym celem wycieczki było poznanie najbliższej okolicy naszej gminy, rozbudzenie zainteresowania turystyką rowerową oraz aktywne i kulturalne spędzanie czasu wolnego. Trasa wycieczki liczyła około 20 km i wiodła przez Secemin, Zwleczę, Gródek, Kluczyce, Psary, Krzepice i do Czarnej Góry.

            Na miejscu uczniowie, ciesząc się przyrodą, spacerowali po lesie, zbierali grzyby, podziwiali piękny zbiornik wodny oraz piekli kiełbaski przy ognisku.

            Pogoda sprzyjała. Był piękny, słoneczny dzień.

          • Przywozy uczniów w dn. 14.10.2022 r. (piątek)

          • Przywozy uczniów w dn. 14.10.2022 r. (piątek)

            Kierowca – p. Grzegorz Kowalik

            Marchocice              - 800

            Wałkonowy G. i D.   - 810

            Lipiny                       - 815

            Wola Czaryska        - 825

            Czaryż                     - 825

            Bichniów                  - 830

            Celiny                       - 845

            Psary                        - 850

            Kierowca – p. Jarosław Słomiński

            Bez pierwszego kursu

            Brzozowa                  - 805

            Kuczków                   - 825

            Pozostałe miejscowości bez zmian.

          • „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia. Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”


          • W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć postać patrona szkoły - Jana Zawady.

            Jan Zawada urodził się 23 marca 1897 r. w rodzinie urzędnika wojskowego. W piętnastym roku życia wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego im. Grzegorza Piramowicza. W 1931 r. podjął studia w Państwowych Wyższych Szkołach Nauczycielskich, które ukończył z wyróżnieniem. Lata 1925-1927 to pierwsze lata pracy nauczycielskiej w Chlewskiej Woli, a od 1928 r. do 1930 r. w Chlewicach (obecnie gmina Szczekociny). W latach 1936-1939 pan Zawada pełnił funkcję kierownika Szkoły w Psarach. W roku szkolnym 1938-1939 objął funkcję kierownika w naszej szkole.

                     W Seceminie przypadło mu pracować w najgorszym okresie - okresie II wojny światowej. W czerwcu 1942 r. został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, w którym przebywał kilka tygodni. Tam - 7 października 1942 r. został bezlitośnie zamordowany przez hitlerowców. Za to, że był uczciwym polskim nauczycielem, za to, że uczył polskiej mowy. Zginął człowiek światły, pełen szacunku do środowiska, w którym pracował, patriota, żołnierz, oddany działacz oświaty wiejskiej.

                     Mathausen to miasteczko leżące na lewym brzegu Dunaju, między Wiedniem a Linzem. Od niego wziął nazwę obóz koncentracyjny, zbudowany na wzgórzu odległym od miasteczka o 5 km. 

                     Obóz w Gusen, położony przy szosie Mathausen, leżący u stóp podłużnych granitowych kamieniołomów, został wybudowany przez więźniów. 
                     Jan Zawada był symbolem wartości ideowych, wzorem osobowości dla dzieci i młodzieży. Był oddany całym sercem młodzieży oraz sprawie niepodległości.
             

          • 29. Akcja Sprzątania Świata

          • W dn. 15-16 września 2022r. nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do akcji ekologicznej "Sprzątanie świata". W tym roku już po raz 29 mieszkańcy Polski pomagają przyrodzie i zbierają śmieci. Uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców także posprzątali tereny wokół szkoły i najbliższej okolicy. Do akcji dołączył Urząd Gminy w Seceminie, który zaopatrzył młodych ekologów w rękawiczki ochronne i worki do segregacji odpadów. Organizatorami akcji były p. Beata Kałucka i p. Urszula Walasek. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy. 

          • Światowy Dzień Fair Play

          • We wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020r przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.

            12 września 2022r Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie wzięła udział w tegorocznej edycji Biegu Fair Play. W akcji wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Organizacją biegu zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego- Sławomir Jarmuda, Zdzisław Szymański i Zbigniew Jura.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie
        • (34) 355-60-23
        • ul. Struga 1B 29-145 Secemin Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych