Szeroko rozumiana profilaktyka jest nieodzowną częścią codziennych zajęć w szkole. By jeszcze bardziej podkreślić te ważne działania rokrocznie, zazwyczaj w miesiącu listopadzie, organizujemy w naszej szkole Szkolne Dni Profilaktyki. W tym roku wyjątkowo zaczęły się one już 20 października, kiedy to do naszej szkoły przyjechał wspaniały gość – Tomasz Sobania – biegacz ekstremalny, podróżnik, pisarz i aktor teatralny. Spotkał się z uczniami, motywował ich do rozwijania swoich zainteresowań i rozbudzał wiarę w siebie Z wielkim zaciekawieniem został przyjęty przez uczniów.
W dniu 13.11.2023 r. odbyły się warsztaty dla młodzieży pt. „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze i narkotyki”, prowadzone przez terapeutę z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie. Uczestniczyły w nich klasy 7a, 7b i 8a (2 godziny lekcyjne) oraz klasy 6a i 6b (także 2 godziny lekcyjne). Następnie odbyło się szkolenie kierowane do nauczycieli, podczas którego terapeuta podjął tematykę związaną z metodami skutecznej komunikacji z uczniem oraz z pracą z dzieckiem z ADHD. Po szkoleniu miała miejsce prelekcja dla rodziców na temat: Uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych- jak przeciwdziałać? Na co zwracać uwagę?
Dnia 15.11.2023 r. odbyły się zajęcia warsztatowe dla klas 4 i 5 przeprowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włoszczowie. Klasy czwarte uczestniczyły w zajęciach pt. „Mnemotechniki”, natomiast klasy piąte w warsztatach zatytułowanych „Plotka w przyjaźni. Mieć przyjaciela, być przyjacielem”.
Natomiast 16.11.2023 r. naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze policji z Komendy powiatowej Policji we Włoszczowie. W bardzo interesujący sposób przeprowadzili warsztaty dla klas siódmych pt. „Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne. Stop hejt- warsztaty dotyczące hejtu i mowy nienawiści”.
W międzyczasie młodsze klasy (od I do III) uczestniczyły na lekcjach informatyki w zajęciach pt. ,,Bezpieczny Internet” oraz wzięły udział w akcji ,,Zdrowe śniadanie”. Wszystkie młodsze klasy wzięły także udział w przeprowadzonych przez wychowawców zajęciach ,,Bądź przyjacielem nie dręczycielem”, przygotowanych przez pedagoga szkolnego. Po zajęciach dzieci wykonały zakładkę do książki pod hasłem ,,Zakładka życzliwości”. W klasach pierwszych realizowany był projekt Akademia Bezpiecznego Puchatka. Oprócz powyższych przedsięwzięć klasy 3a i 2a odbyły kurs pierwszej pomocy przedmedycznej ,,Ratujemy i uczymy ratować”. Klasy trzecie wzięły udział w zajęciach dotyczących profilaktyki antynikotynowej: ,, Nie pal przy mnie proszę”.
Uwieńczeniem całego Profilaktycznego Tygodnia był wyjazd profilaktyczno-edukacyjny młodzieży z klasy ósmej do Sądu Rejonowego we Włoszczowie oraz do Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze strukturą organizacyjną sądu oraz poznanie przebiegu procesu sądowego w sprawach karnych. Tą pouczającą lekcję przeprowadziła Sędzia Sądu Rejonowego Pani Monika Kołdon-Sobańska. Młodzież zwiedziła także odpowiednio zabezpieczone pomieszczenia dla doprowadzonych do sądu osób pozbawionych wolności. Następnie udała się do tzw. „przyjaznego pokoju przesłuchań”. Klasa 8 oprócz wizyty w Sądzie, miała również możliwość zwiedzenia Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, gdzie młodzież bardzo ciepło została przyjęta przez Oficera Prasowego st. post. Panią Weronikę Rak. Pani Policjantka opowiedziała uczniom, jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi funkcjonariuszy policji oraz jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego do służby w policji. Następnie młodzież miała okazję zobaczyć wszystkie, za wyjątkiem broni, elementy wyposażenia każdego policjanta. Uczniowie poznali również Lili – policyjnego psa tropiącego, wyszkolonego do poszukiwania osób zaginionych.