• 27 lutego - Dzień bez plecaka

• Samorząd uczniowski naszej szkoły ogłosił, że poniedziałek, 27 lutego 2023 r. będzie dniem, w którym uczniowie będą mogli przyjść do szkoły bez plecaków. To nie znaczy, że bez książek i zeszytów, bo te mieli przynieść w czymkolwiek, co mogłoby zastąpić plecak.

Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Dzieci, które wezmą udział w Dniu bez plecaka, są zwolnione z odpytywania.

Dzień bez plecaka w szkole w Seceminie okazał się udany, wielu skorzystało z okazji. Uczniowie pokazali swoją kreatywność i pomysłowość w temacie - i zamiast plecaków, wykorzystali m.in. walizki, koszyki sklepowe, wózki dla lalek, skrzynki na narzędzia, worki po ziemniakach i cebuli, wiadra, garnki, a nawet… suszarkę na pranie!

Wyjątkową kreatywność uczniów nagrodzono. W każdej klasie przyznano po jednym wyróżnieniu. Osoby wyróżnione otrzymały Bon Podarunkowy na kwotę 5 zł do zrealizowania w szkolnym sklepiku, w terminie do 20 marca 2023 r.

Wyróżnieni uczniowie:

klasa I a – Karol Lis

klasa I b – Miłosz Pilarski

klasa II a – Michał Czok

klasa II b – Julia Tokarczyk

klasa III a – Lena Trela

klasa III b – Antonina Lis

klasa IV a – Dominik Rajca

klasa IV b – Dominika Samek

klasa V a – Dominik Pawlik

klasa V b – Milena Jędras

klasa VI a – Jan Zalas

klasa VI b – Katarzyna Sztuka

klasa VII a – Emilia Tokarczyk

klasa VIII a – Maciej Wojtasik

klasa VIII b – Malwina Huć

Dodatkowo przyznano dwie nagrody specjalne - Bon Podarunkowy na kwotę 30 zł. W kategorii klas I-III zwyciężyła Nikola Prysak z klasy I a, a w klasach IV-VIII Eryk Kozieł – uczeń klasy VIII b. Zwycięzców wyłoniła komisja w składzie: przewodniczący, z-ca i opiekun SU oraz p. pedagog. To był wyjątkowy poniedziałek w naszej szkole, zabawny, kolorowy, z niejednym uśmiechem na twarzy.

• KRONIK@ - Portal z otwartymi zasobami kultury i nauki

• KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, pozwala na zebranie i udostępnianie w jednym miejscu zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji. Repozytorium i platforma, która integruje dotychczas istniejące zbiory oraz wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi danymi, pozwalają zabezpieczyć cenne zasoby przed zniszczeniem bądź zaginięciem i zapewnić im bezpieczeństwo. KRONIK@ to multiwyszukiwarka państwowych zasobów, z których można w prosty sposób tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach.

Link do portalu

• Koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury we Włoszczowie

• W poniedziałek, 20 lutego, gościliśmy uzdolnionych, młodych artystów z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury we Włoszczowie, prowadzonej przez pana Michała Dudkiewicza. Dziękujemy za piękny koncert i lekcję muzyki. Gratulujemy talentu i pasji. Szczególnie miło było podziwiać naszych uczniów: Maję Pilarską i Piotra Wiśniewskiego, którzy tworzą zespół.

• EUROWEEK – relacja z obozu językowego

• W dniach 10-14 stycznia 2023r. 16 uczniów z klas: 7, 8a oraz 8b wzięło udział w warsztatach językowych „Euroweek – Szkoła Liderów” w miejscowości Różanka niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej w województwie dolnośląskim.

Zajęcia były prowadzone przez wolontariuszy z Ukrainy, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Maroko, Wietnamu, Chin i z Meksyku.

Uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe poprzez aktywny udział w grach, zabawach, prezentacjach projektów oraz w wycieczkach z wolontariuszami. Zajęcia odbywały się w języku angielskim w formie warsztatów, które pozwoliły rozwinąć uczniom umiejętność pracy w zespole. Wolontariusze zwracali szczególną uwagę na komunikację językową. Prowadzący przedstawili też geografię, historię, kulturę i tradycje swoich krajów.

Z pomocą wolontariuszy młodzież zorganizowała pokaz talentów, reklamy gadżetów, prezentacje obcych krajów i audycje radiowe. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych: Picasso oraz w zgadywankach muzycznych.

Program Euroweek jest międzynarodowym programem, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji, umiejętności interpersonalnych uczestników oraz budowanie pewności siebie poprzez stosowanie różnorodnych technik.

Celem programu jest zapewnienie intensywnego szkolenia, promującego uczenie się i rozwój przez całe życie.

• Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Poznaj Polskę”

• 9 listopada 2022 r. uczniowie klas 7, 6a i 6b  wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę rekreacyjno-edukacyjną do Warszawy.

Na początku trasy wycieczkowej zwiedziliśmy Łazienki Królewskie.

Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia i świetnie się przy tym bawili. Byliśmy w Planetarium przy CNK na interaktywnym pokazie pt.: „Klimat gorący temat”. Na zakończenie odbył się przejazd ulicami Warszawy.

Przyjemnie, ale także aktywnie, spędziliśmy czas.