• POTRAFIMY ŻYĆ RAZEM - POLSKO-UKRAIŃSKIE SPOTKANIE INTEGRACYJNE

          • W piątek, 13 maja w naszej szkole odbyło się integracyjne spotkanie polsko-ukraińskie uczniów, nauczycieli i rodziców w związku z przyjęciem do szkoły uczniów z Ukrainy. Spotkanie zostało zorganizowane przez Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu.

            Uczennice z klasy szóstej – Kasia i Julia zaprezentowały zebranym prezentację o Polsce. Podobnie uczynili goście. Jakże wymowną prezentację obejrzeliśmy o państwie, które obecnie znajduje się w stanie wojny. Następnie uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych. Jedną z nich była zabawa „Różni, a jednak podobni”. Miała ona na celu pokazanie, że pomimo różnic widzianych na pierwszy rzut oka ludzie posiadają wiele wspólnych cech. Obecni na spotkaniu posiadali wizytówki ze swoimi imionami aby utrwalić ich znajomość.

            Śpiewano w języku polskim i ukraińskim. Jeden z uczestników zagrał na saksofonie hymn Ukrainy.

            Ostatnim punktem wspólnych zabaw było uzupełnianie mapy mentalnej w grupach. Uczniowie nanosili na mapy konturowe Polski i Ukrainy ważne dla nich informacje.

            W spotkaniu uczestniczył także Wójt Gminy Secemin p. Tadeusz Piekarski, który serdecznie powitał przybyłych gości z Ukrainy, aktywnie włączył się w działania integracyjne, a na koniec obdarował dzieci drobnymi upominkami-gadżetami.

            Podjętej inicjatywie towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera, która sprzyjała wymianie doświadczeń i pozwoliła na lepsze poznanie i zawarcie głębszych więzi w grupie rówieśniczej. Uczniowie z Ukrainy mieli okazję pokazać zebranym miejsca na mapie bliskie ich sercu. Zobrazowało to odległość, jaką musieli pokonać, aby dotrzeć do Polski. Obecnie w naszej szkole edukację rozpoczęło 7 dzieci w różnych zespołach klasowych. Od pierwszego dnia obecności w murach naszej szkoły, mogą liczyć na wsparcie, uśmiech i pomoc – zarówno kolegów, nauczycieli, jak i polskich rodzin. Wspólne rozmowy pozwoliły w szerszej perspektywie spojrzeć na wiele trudnych spraw z jakimi borykają się uchodźcy. Podczas wspólnego spotkania nie mogło zabraknąć pysznego ciasta i babeczek polskiej i ukraińskiej kuchni. Integracja polsko - ukraińska pokazała nasze ogromne serca.

            Kilka tygodni wcześniej szkoła wzięła udział w akcji Maraton „Jedności” - Mарафон «Єднання», zorganizowane przez Chmielnickie Państwowe Centrum Edukacji Estetycznej Młodzieży Studenckiej (Хмельницький державний центр естетичного виховання учнівської молоді). Maraton „Jedności” jest częścią Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Pokoju i Rozwoju, a także promuje zdrowy styl życia i świadome podejście do własnego zdrowia.

          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • 10 maja 2022 r. uczniowie klas 6 i 4a wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę rekreacyjno-edukacyjnej w Góry Świętokrzyskie.

            Na początku trasy wycieczkowej zwiedziliśmy dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Następnie udaliśmy się do Huty Szklanej skąd odbyła się piesza wędrówka na Święty Krzyż. Na Łysej Górze podziwiano piękną panoramę najbliższej okolicy oraz gołoborza. W muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego przybliżono przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich oraz elementy przyrody ożywionej i nieożywionej tego obszaru.

            Na zakończenie uczniowie zobaczyli najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę w Alei Miniatur „Cudowny Świat” w Krajnie.

            Sprzyjała słoneczna i ciepła pogoda, dlatego przyjemnie, ale także aktywnie, spędziliśmy czas. Była to niesamowita lekcja przyrody i historii.

          • Z wizytą w schronisku dla zwierząt

          • 27 kwietnia 2022r. uczniowie klasy 5a pod opieką p. J. Wydrych- Kijas i A. Zalas odwiedzili schronisko dla zwierząt w Zawierciu. Przekazali przygotowaną karmę dla psów oraz zabawki. Szkolną delegację powitał pracownik, który wyjaśnił jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po terenie schroniska. Podczas spaceru opowiedział m.in. o funkcjonowaniu instytucji, o swojej pracy oraz o tym, jakie są psie zwyczaje. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby uwrażliwić ich na los bezdomnych psów oraz aby byli chętni do niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

             Schronisko dla zwierząt w Zawierciu jest tymczasowym schronieniem dla ponad 600 psów i 100 kotów rocznie,  wyposażone jest w 60 dużych boksów. Pracownicy schroniska dbają o to, aby skrzywdzone przez los zwierzęta dostały dach nad głową oraz pomoc weterynaryjną.  

            W drodze powrotnej uczniowie skorzystali z atrakcji znajdujących się przy zamku w Ogrodzieńcu: z Parku Doświadczeń Fizycznych, gdzie znajduje się 47 urządzeń, dzięki którym można dowiedzieć się jak działają podstawowe prawa fizyki, zwłaszcza gdy o każdym z nich opowiada przewodnik oraz z toru saneczkowego.

          • Konkurs ortograficzny ,,Mistrz ortografii" w klasach I-III

          • 5 kwietnia 2022 r. odbył się Konkurs Ortograficzny dla uczniów z klas I - III  pod hasłem: ,,MISTRZ ORTOGRAFII’’.

            W konkursie wzięło udział 18 uczniów, reprezentantów poszczególnych klas. Ortograficzne zmagania cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem, gdyż po raz pierwszy wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych. Uczestnicy konkursu mogli w praktyce wykorzystać wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele – opiekunowie uczniów, którzy dokładnie sprawdzali testy, gdyż czasem o wygranej decydował przecinek lub niewielki błąd literowy. Rywalizacja była zacięta, a ortograficzne zmagania zakończyły się zwycięstwem następujących uczniów:

            klasy I

            1 miejsce - Hubert Krzysztofik

            2 miejsce - Wiktoria Matyśkiewicz

            3 miejsce - Liliana Śnigucka, Judyta Śliwińska

            klasy II

            1 miejsce - Lena Trela, Fabian Stefański

            3 miejsce - Maja Błaszczyk

            klasy III

            1 miejsce - Emilia Sitkowska

            2 miejsce - Dominik Rajca

            3 miejsce - Maja Pośpiech

          • TURNIEJ SZKOLNEJ LIGI TENISA STOŁOWEGO WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

          • 27 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Seceminie uczestniczyli w pierwszym turnieju SZKOLNEJ LIGI TENISA STOŁOWEGO województwa świętokrzyskiego. Zawodnicy wrócili z drugim miejscem Natalii Rumin, trzecim miejscem Wiktora Rumin i czwartym miejscem Emilii Kozery. Gratulujemy i czekamy na drugi turniej.

          • 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

          •           Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, jest wspaniałą możliwością przypomnienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm.

                        Uczniowie naszej szkoły pod okiem p. Michała Chorzępy i p. Edyty Domagalskiej zaprezentowali krótką lekcję historii. Uroczystość przybliżyła wszystkim wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).

                     Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.

            Pamiętajmy, że wolność i wolna Ojczyzna to bezcenny skarb.

          • Sebastian Jambor - Finalista III Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki

          • W dniu 25 kwietnia 2022 r.  odbyła się uroczystość podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022.

            W tegorocznej edycji  konkursów tytuł Finalisty III Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki otrzymał uczeń klasy ósmej - Sebastian Jambor.

            Sebastian uzyskał szósty wynik w województwie, tj. 34 punkty na 40 możliwych i tylko jeden punkt dzielił go od podium laureata.

            Należy podkreślić, że Sebastian powtórzył sukces sprzed dwóch lat. Wówczas, jako uczeń klasy szóstej, wywalczył tytuł Finalisty z trzynastym wynikiem w województwie.

            Do konkursu ucznia przygotowywał nauczyciel informatyki - pan Zbigniew Jura.

              Gratulujemy Sebastianowi i p. Zbigniewowi Jurze oraz życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Ziemi 2022

          • Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się następujące konkursy:

                    konkurs wiedzy ekologicznej dla klas IV-VIII:

            I miejsce: Dominik Pawlik – kl. IVa

                             Piotr Stolarski – kl. VI

                     konkurs plastyczny dla klas I-III pod hasłem „ W przyjaźni z przyrodą”:

            • kategoria klasa I:

            I miejsce: Oliwia Kozdęba – kl. Ia

            II miejsce: Marcel Podsiadło – kl. Ia

            III miejsce: Michał Czok – kl. Ia, Lena Jaskulska – kl. Ib

            • kategoria klasa II:

            I miejsce: Lena Wiśniewska – kl. IIb

            II miejsce: Lena Trela – kl. IIa

            III miejsce: Klaudia Lis – kl. IIa

            • kategoria klasa III:

            I miejsce: Emilia Sitkowska – kl. IIIa

            II miejsce: Weronika Balcerek – kl. IIIa, Maja Walasek – kl. IIIb

            III miejsce: Maja Fidrych – kl. IIIa, Szymon Sobala – kl. IIIa

                        konkurs plastyczny dla klas IV-VIII – „Zainwestuj w naszą planetę”:

            I miejsce:    Majka Biała – kl. VIIa

                               Roksana Bieniek – kl. VIIa

                               Marcelina Kraszewska – kl. VIIIa

            Ponadto uczniowie wykazali swój talent fotograficzny w konkursie „Przyroda w obiektywie”:

            I miejsce: Maja Hudy – kl. VIIa, Aleksander Szulkowski – kl. VI, Agata Żmuda – kl. VIIIb

            II miejsce: Anita Kijas – kl. VIIb, Emilia Gosek – kl. IVb

            III miejsce: Katarzyna Mędrala – kl. VIIIb, Natalia Rajca – kl. Va, Filip Walasek – kl. Vb

            Nagrodzone zostały także klasy, których uczniowie aktywnie wzięli udział w konkursach przygotowanych z okazji obchodów tegorocznego Dnia Ziemi.:

            I miejsce : uczniowie klasy Vb

            II miejsce: uczniowie klasy IVa i VIIIb

            III miejsce: uczniowie klasy VIIIa

            29 kwietnia odbył się apel, podczas którego przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat odnawialnych źródeł energii , występ wokalny oraz wręczenie nagród z rozstrzygniętych konkursów

          • "Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy".

          •      Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu, dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i nie mamy problemu z określeniem swojej tożsamości narodowej. My, Polacy jesteśmy chyba tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze, pielęgnowaniu tradycji chrześcijańskich, ich kultywowaniu i przekazywaniu z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii – zabory, czasy komunizmu i odzyskać niepodległość. Najbardziej rozpowszechnione w naszej kulturze są tradycje związane z Bożym Narodzeniem i Świętami Wielkanocnymi. Mają one wiele cech wspólnych, gdyż podkreślają nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność.

                 We wtorek 12 kwietnia w naszej wspólnocie szkolnej odbył się apel poświęcony tradycjom wielkanocnym. Uczniowie klas czwartych i piątych przybliżyli nam zwyczaje wielkanocne jakie były kiedyś i które z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Od Niedzieli Palmowej przez Wielki Tydzień do największego wydarzenia dla nas chrześcijan Zmartwychwstania Pana Jezusa. 

                 Wszystko było oplecione oprawą muzyczną przygotowaną przez panią Edytę Domagalską. Jak zawsze piękną dekorację przygotowała pani Marzena Falińska. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem pani Oli Wojtasik.

          • Wiosenny Dzień Samorządności

          • W dniu 28 marca 2022 roku odbył się w naszej szkole  Dzień Samorządności pod hasłem „Radosna wiosna w naszej szkole”. Na porannym apelu przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Julia Pigulak, w imieniu całej społeczności uczniowskiej poprosiła Panią dyrektor Joannę Marzec o przekazanie władzy nad szkołą, na kilka godzin w ten jedyny dzień. Pani dyrektor przekazała symboliczny klucz do szkoły przedstawicielom Samorządu. I zaczęło się!

            Stery władzy przejęła Julia i Paweł – przewodnicząca Samorządu wraz z zastępcą - oraz uczniowie klas ósmych, spośród których powołano „nową” Radę Pedagogiczną. Na apelu Julia szczegółowo zapoznała zebranych z planem dnia. Nowa, tymczasowa władza wprowadziła kilka zmian w organizacji szkolnego dnia. Po pierwsze wydłużono przerwy, wybrani uczniowie poprowadzili trzecią lekcję, na przerwach towarzyszyła uczniom muzyka, a w sali numer 8 uczniowie klas ósmych zorganizowali Kawiarenki. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała Szkolna Ochrona.  Aby dzień był wyjątkowy, wolny od nauki , wesoły
            i kolorowy, zaproponowano wiele ciekawych konkursów. Wszystkie przeprowadzone konkursy dotyczyły dwóch tematów – wiosny i naszej szkoły. Uczniowie klas walczyli o tytuł  „SUPER WIOSENNEJ KLASY” w kategorii klas I – III i IV – VII.
             W klasach I – III  ocenie podlegały następujące konkursy:

            - plastyczny z wiosną w tle ( plakat do wylosowanego tematu);

            - układanie puzzli na czas;

            - wiedzy o wiośnie – tzw. pytania z koszyka;

            - prezentacja piosenki o wiośnie.

            A w klasach IV – VII:

            - konkurs plastyczny z wiosną w tle (plakat do wylosowanego tematu);

            - rymowanka o naszej szkole;

            - wiedza o szkole – tzw. pytania z koszyka;

            - pokaz mody  „Wiosna 2022”.

            Ocenie podlegała także frekwencja i kolorowy ubiór. W ostatecznym rozrachunku wyłoniono zwycięzców. Tytuł „ Super Wiosennej klasy” w kategorii klas I – III zdobyła klasa IIIb z wychowawczynią Panią Grażyną Wypych, a w kategorii klas IV - VII klasa VIa z Panią Beatą Kałucką. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne nagrody. Nagrodę specjalną – bilet do bezstresowej szkoły - ufundowała dyrekcja szkoły. Na apelu podsumowującym zwrócono Pani dyrektor klucz – symbol władzy nad szkołą.

            Uważamy, że Dzień Samorządności możemy uznać za udany. Dla wszystkich okazał się wesołym
            i bezpiecznym. Szczególne podziękowania należą się ósmoklasistom. Mamy nadzieję, że uczniowie będą go mile wspominać!

                                                                                                                                     Samorząd Uczniowski

          • Warsztaty florystyczne

          • 18 marca br. w Szkole Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odbyły się "Warsztaty Florystyczne". Brali w nich udział uczniowie klas ósmych. Warsztaty prowadziła Pani Beata Skrzypek - nauczycielka doradztwa zawodowego oraz florystka i właścicielka firmy "Dekoflora".

            Uczniowie mieli możliwość tworzenia kompozycji wielkanocnych.

            Warsztaty okazały się idealnym sposobem odkrywania nowych pasji oraz udoskonalaniem tych już istniejących. Pomogły w kształtowaniu wyczucia formy, gustu i stylu, nauczyły precyzji i cierpliwości oraz pobudziły kreatywność.

          • Solidarni z Ukrainą

          • Wojna za naszą wschodnią granicą sprawia, że wszyscy odczuwamy niepokój, smutek i gniew. Wobec dramatycznych wydarzeń na Ukrainie społeczność naszej szkoły nie  pozostała obojętna.

            4 marca Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem Solidarności z Ukrainą. Znakiem solidarności były przypięte: niebiesko-żółta wstążka lub serce. Uczniowie kas I-III wykonali flagi i kwiaty w polskich i ukraińskich kolorach.

            Tym symbolicznym gestem okazali ogromne wsparcie dla Ukraińców i wyrazili solidarność za ich ogromną odwagę i poświęcenie.

            Wojna to trudny temat do rozmów z dziećmi w każdym wieku. W obecnej sytuacji nie możemy jednak  tego unikać. Edukujemy i uwrażliwiamy naszych uczniów na zaistniałą sytuację.

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          • Konkurs ma charakter jednorazowego testu trwającego 75 minut.

            W bieżącym roku szkolnym Konkurs odbędzie się 17.03.2022 r. o godz. 9:00

            W zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju planuje się dwie opcje przebiegu konkursu:

                             1.w starej formie / papierowej/ 

                             2.elektronicznej.

              W przypadku wersji papierowej najlepsi  uczniowie uzyskają tytuł laureata, bardzo dobry oraz dobry.

               W wersji elektronicznej nagrodami dla najlepszych uczniów  będą upominki.

                         

            Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest przedsięwzięciem samofinansującym się i niedochodowym, uzyskiwane środki finansowe przeznaczone są na nagrody i organizacyjną obsługę Konkursu.

             

            Prawo uczestnictwa w Konkursie mają uczniowie, za których dokonana zostanie wpłata w wysokości 12 zł od osoby.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie
      • (34) 355-60-23
      • ul. Struga 1B 29-145 Secemin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych