• Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

          • 26 października 2023 r. uczniowie kl. 8, 7a, 6a wraz z wychowawczynią kl. 8 i nauczycielką historii wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Uczniowie zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Na zakończenie udaliśmy się na kremówki papieskie w Wadowicach.

            Była to wspaniała lekcja historii.

          • Wizyta klas I-II na przedstawieniu interaktywnym ,,Pipi Skarpetka"

          • 19 października uczniowie klas I-II wraz z wychowawcami wzięli udział w przedostawaniu teatralnym ,,Pipi Skarpetka" w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego Krak-Art z Krakowa. Przedstawienie odbyło się w siedzibie Biblioteki Publicznej w Seceminie. Uczniowie podczas przedstawienia mogli zaznajomić się z zasadami segregacji odpadów, zasad bezpieczeństwa obowiązujących w domu oraz poza nim. 

          • BIEGNIJ PO WIĘCEJ – spotkanie wychowawczo-profilaktyczne z p. Tomaszem Sobanią

          • W dniu 20 października gościliśmy w naszej szkole biegacza ekstremalnego, podróżnika i pisarza – Tomasza Sobanię. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie cztery wydane książki. W 2019 roku w ciągu 18 dni przebiegł przez całą Polskę, a łączny dystans biegu z Zakopanego do Gdyni wyniósł 756 kilometrów. Jego kolejne osiągnięcia to 1500 km w 36 dni z Częstochowy do Rzymu, 2500 km w 60 dni z Gliwic do Barcelony, 3600 km biegu w 90 dni z Chorzowa do Aten i z powrotem. Teraz planuje przebiec Stany Zjednoczone. Jego pasją są także podróże oraz wspinaczka górska, a oprócz tego trenuje biegi długodystansowe w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice i amatorsko występuje w spektaklach teatralnych.

            Podczas spotkania z uczniami opowiadał o swoich osiągnięciach i przekonywał, że jeżeli czegoś bardzo pragniemy, to pomimo pojawiających się trudności, nie możemy się poddawać. Wówczas wszystko jest możliwe. Wytrwałość, ciężka praca i cierpliwość są receptą na sukces. To motywujące i inspirujące spotkanie było dla wielu uczniów dowodem na to, że marzenia się spełniają, tylko trzeba o to po prostu zawalczyć.

          • Medal z okazji 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego oraz Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego dla Szkoły Podstawowej w Seceminie

          • W dniu 10 października 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się Sejmik Szkolnej Kultury Fizycznej i Gala 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego zorganizowany przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Gościem honorowym sejmiku był były reprezentant kraju w piłce ręcznej, medalista Mistrzostw Świata i uczestnik Igrzysk Olimpijskich – Sławomir Szmal.

            Program Sejmiku Szkolnej Kultury Fizycznej obejmował podsumowanie Wojewódzkiego Współzawodnictwa Sportowego Szkół za rok szkolny 2022/ 2023 wręczono wyróżnienia dla 30 szkół w trzech kategoriach wiekowych :

            – Igrzyska Dzieci – Szkół Podstawowych

            – Igrzyska Młodzieży Szkolnej – Szkół Podstawowych

            – Licealiady – Szkół Ponadpodstawowych

            W gronie wyróżnionych szkół znalazła się Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie zajmując X miejsce we Współzawodnictwie Sportowym Szkół Podstawowych - Igrzyska Młodzieży Szkolnej za rok szkolny 2022/2023. W imieniu Pani Dyrektor Joanny Marzec pamiątkowy medal z okazji 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego oraz Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego odebrał Pan Sławomir Jarmuda, który w dużej mierze przyczynił się do sukcesu szkoły.

          • Dzień Patrona Szkoły i Święto Edukacji Narodowej

          • 12 października 2023 r. odbył się apel z okazji Dnia Patrona i Dnia Nauczyciela.

            Uczniowie kl. 8, 7a, 7b, 5b zaprezentowali program słowno-muzyczny. W trakcie występu była również prezentacja multimedialna, na której znalazły się dodatkowe informacje, zdjęcia z życia patrona, z nadania imienia i sztandaru szkole.

            Na zakończenie uczniowie wręczyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły słodkie upominki. Akademia przygotowana była pod kierunkiem wychowawczyni kl.8 - p. Beaty Kałuckiej oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego - p. Agnieszki Sikorskiej-Kozy.

          • Wycieczka klasy IV a i IV b na Wyżynę Krakowsko- Częstochowską

          •     Uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami i nauczycielem przyrody w dniu 22 września 2023 r. wybrali się na wycieczkę edukacyjno-rekreacyjną. Jej celem było poznanie form krasowych występujących w okolicy Mirowa i Bobolic. Odwiedziliśmy zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Uczniowie mieli okazję podziwiać z bliska ostańce skalne, roślinność naskalną i formy terenu. Wyjazd zakończyliśmy wspólnym ogniskiem oraz grami i zabawami na świeżym powietrzu. Pogoda nam sprzyjała, to był piękny początek jesieni.

          • Wycieczka klas piątych do Mirowa

          • Dnia 26 września 2023 roku uczniowie klas Va i Vb uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez Panią Danutę Rokosz i Panią Marzenę Falińską. Celem wycieczki było oglądanie malowniczych ruin zamku w Mirowie oraz ognisko integracyjne uczniów w zajeździe ,,Orlik Gościniec". Podczas wyjazdu towarzyszyła nam piękna pogoda i wesoły nastrój. Uczniowie z apetytem zjedli własnoręcznie upieczone kiełbaski. Uczestniczyli także w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

          • "Po polsku o historii” - XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

          •       27 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym pod hasłem ,,Po polsku o historii”. W etapie szkolnym uczestniczyło dwadzieścioro uczniów z klas IV-VIII. Tekst dyktanda był zróżnicowany adekwatnie do kategorii wiekowej. I tak uczniowie klas IV-VI pisali o ,,Tatrzańskich herosach”, czyli tatrzańskich kurierach, którzy w czasie II wojny światowej działali jako konspiracyjni łącznicy między okupowaną Polską a rządem na emigracji. Pisząc dyktando, uczniowie dowiedzieli się, że owymi kurierami zostawali górscy przewodnicy, m.in. Józef Krzeptowski czy Stanisław Marusarz. Uczestnicy w tej kategorii wiekowej to: Martyna Gil, Przemysław Gul, Milena Jędras, Kinga Kołkowska, Zuzanna Kozdęba, Kaja Kraszewska, Mateusz Kruk, Martyna Lelonek, Patrycja Musiał, Amelia Orłowska, Maja Pośpiech, Natalia Prysak, Dominik Rajca, Emilia Sitkowska, Maja Walasek i Oliwia Wasik.

            Natomiast uczniowie klas VII-VIII pisali o tym, co ,,Bezsprzecznie skuteczne”, czyli o roli plakatów, które stanowiły powszechne narzędzie perswazji w dziejach historii Polski (np. plakat propagandowy z 1939 roku czy plakat wyborczy z 1989 roku). Sama wymowa tytułu dyktanda była niezłym łamańcem językowym, a jego zapis okazał się trudny dla niektórych uczniów. Uczestnicy tej kategorii wiekowej to: Katarzyna Piśkorska, Natalia Rajca, Julia Wawrzak i Mateusz Zug.

            Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 26 października br., zostali zgłoszeni następujący uczniowie:

            Katarzyna Piśkorska z klasy VIII (93 pkt.);

            Maja Walasek z klasy Vb (91 pkt.);  

            Patrycja Musiał z klasy VIb (90 pkt.);

            Milena Jędras z klasy VIb (89 pkt.);

            Dominik Rajca z klasy Va (87,5 pkt.);

            Martyna Gil z klasy VIb (86,5 pkt.);

            Martyna Lelonek z klasy VIb (85 pkt.);

            Przemysław Gul z klasy Va (84 pkt.);

            Kaja Kraszewska z klasy Vb (81,5 pkt.).

            Wszystkim uczniom, którzy podjęli trud zmagań z tajnikami polskiej ortografii, serdecznie gratulujemy! Wasze Polonistki – p. Dorota Binek, p. Marzena Falińska i p. Elżbieta Klimas.

          • Dzień chłopaka w klasach siódmych

          • Dzień Chłopaka jest świętem obchodzonym w wielu krajach na świecie. Nie ma ono jednak wspólnej, odgórnie narzuconej daty. W Wielkiej Brytanii jest świętowane w kwietniu, w Norwegii w październiku, a w Kandzie - w listopadzie.

            Choć święto to w naszym kraju nie jest tak znane, jak Dzień Kobiet, to z roku na rok zyskuje na popularności i obchodzone jest 30 września.

            Z tej okazji 27 wrzesnia, uczniowie klas siódmych, pod opieką wychowawców – p. Justyny Wydrych-Kijas i p. Sławomira Jarmudy wybrali się do Włoszczowy, gdzie czekało na nich wiele atrakcji: kąpiel w basenie „Nemo”, zabawy w terenie Strefy Aktywnego Wypoczynku i pieczenie kiełbasek. Wyśmienita, słoneczna pogoda i humory dopisały.

          • Europejski Tydzień Sportu

          • Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ogólnoeuropejska kampania realizowana jest pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny). Ma ona zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

            Polska od 2015 r., czyli od pierwszej edycji projektu, aktywnie uczestniczyła przy organizacji wydarzeń związanych z ETS. Tegoroczna dziewiąta edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się w dniach od 23 do 30 września 2023 r.

            Nasza szkoła także podjęła działania związane ze sportową aktywnością uczniów i pracowników szkoły. Podczas ETS wszystkie przerwy i zastępstwa zorganizowane były na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem działań był „Szkolny Turniej Gier i Zabaw Ruchowych”.  Rywalizacja przebiegała w duchu zasad fair-play, zarówno w sportach indywidualnych, jak i zespołowych.  Sport to nie tylko zdrowie, to także świetna zabawa. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w rozgrywkach.

          • Udział klas I-III w akcji ,,Absurd nie czytać!" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Seceminie

          • Uczniowie klas I-III wzięły udział  w akcji organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Seceminie ,,Absurd nie czytać!" w ramach programu dzieci obejrzały dwie projekcje filmowe ,,Moja mama gorylica" oraz ,,Pamiętniki Tatusia Muminka". 

            Mama Gorylica brzmi absurdalnie? Doskonale, bo przecież jak głosi tegoroczne hasło Nocy Bibliotek – „Absurd nie czytać”!

            „Moja mama Gorylica”  to animowana adaptacja znanej w Polsce książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych.

            Historia opowiada o małej Jonnie mieszkającej w domu dziecka, którą pewnego dnia adoptuje gorylica. Jonna początkowo obawia się dziwnej, nietypowej mamy, ale szybko odkrywa, że łączy ich wielka więź. Tymczasem inne dzieci chcą bohaterkę uratować, a w sprawę mieszają się też lokalne władze, które mają własne plany dotyczące domu dziecka.

            ,,Pamiętniki Tatusia Muminka" 

            W odległej krainie leży Dolina Muminków, urzekające, przyprawiające o zdumienie miejsce pełne tajemnic. Spokojne wieczory sprzyjają snuciu niebywałych opowieści z przeszłości, a Tatuś Muminka ma ich całkiem sporo. On też był kiedyś małym Muminkiem i nie uwierzycie, co wtedy robił!

            Latający statek, bal u króla, morskie przeprawy… Czy Tatuś Muminka spełnił marzenia i został w młodości prawdziwym łowcą przygód? Samotne wędrówki, tajemnicza Buka i podwodny świat to dopiero początek historii! Młody Tatuś Muminka zabiera nas w swoje pełne przygód dzieciństwo, odkrywa nowe, niezwykłe krainy, a po drodze spotyka wspaniałych, dobrze nam znanych przyjaciół. Czy to na pewno ten sam spokojny i poważny Tatuś Muminka?

             

             

          • Wizyta klas pierwszych na spektaklu pt. ,,Zaczarowany Świat Bajek" w DK we Włoszczowie

          • Kim jest „Samochwała”? Dlaczego Paweł nie może dogadać się z Gawłem, a Grześ okłamał ciocię? I wreszcie kto miał trąbę związaną w supeł?

            Spektakl „Zaczarowany Świat Bajek” pokazuje zupełnie nowe oblicze najbardziej znanych dziecięcych wierszy J. Tuwima, J. Brzechwy, A. Fredry. ”Cuda i dziwy”, „Ptasie Radio”, „Lokomotywa”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Chrząszcz”, „Słoń Trąbalski”, „Leń”, „Zosia Samosia”, „Paweł i Gaweł” to wiersze, które można w spektaklu usłyszeć i zobaczyć w barwnej inscenizacji.

            W trakcie spektaklu czarodziej Dyzio – będąc jednocześnie konferansjerem – zabawia dzieci, powtarza morał każdej bajki i płynnie wprowadza w kolejną część programu. Pełen humoru, prosty, a jednocześnie szlachetny język Brzechwy, Tuwima i Fredry doskonale sprawdza się jako materiał na bajkę i jej sceniczną interpretację. Spektakl wprowadza w kolorowy i baśniowy świat. Jest niezapomnianą podróżą w głąb literatury polskiej w towarzystwie zabawy i ruchu​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie
        • (34) 355-60-23
        • ul. Struga 1B 29-145 Secemin Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych