Początek kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Lada dzień trawa zaczynie się zielenić, a gałęzie drzew wysypią się pąkami. Po miesiącach zimowego uśpienia wróci życie, a wraz z nim pojawi się nowa energia. Wiosna sprzyja aktywności poza czterema ścianami. Choć komputery i inne urządzenia elektroniczne skutecznie potrafią przykuć nas do biurek, warto oderwać się od ekranu i skorzystać ze sprzyjającej pogody. Zwłaszcza, kiedy opadnie już zimowy smog. Z pierwszym dniem wiosny wiąże się szereg zwyczajów – jedne mają swoje źródło w folklorze, inne pojawiły się stosunkowo niedawno. Jednym z nich jest obchodzony w naszej szkole 21 marca Dzień Samorządności, który jest ciekawą alternatywą dla obchodzonego także w tym dniu, ulubionego przez każdego ucznia, Dnia Wagarowicza. Tegoroczny Dzień Samorządności został zorganizowany pod hasłem „Zapach wiosny z Europą w tle”.
Pierwsza lekcja w klasach 4-8 odbyła się zgodnie z planem, ale bez książek i zeszytów. Kolejna godzina to zajęcia dla klas 1-3 prowadzone przez nowo powołaną Radę Pedagogiczną spośród uczniów klas siódmych i ósmych. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję doświadczyć na czym polega praca nauczyciela, która ich zdaniem wcale nie jest łatwa (cierpliwość, odpowiednie przygotowanie do zajęć, dyscyplina w klasie, wzbudzenie zainteresowania uczniów itp.). Wcielenie się w rolę nauczyciela pozwoliło niektórym uczniom zweryfikować często mylne wyobrażenie o ich pracy. W tym czasie klasy 4-7 przygotowywały się do konkursu: uczniowie zamieniali swoje klasopracownie w europejskie kraje.
Po zajęciach z „nowymi nauczycielami” na uczniów czekały gry i zabawy na sali gimnastycznej prowadzone przez animatora. Natomiast uczniowie klas 4-7 prezentowali europejsko przygotowane sale:
- klasa 4a wraz z wychowawcą p. Elżbietą Chat witała polską gościnnością i pięknem,
- klasa 4b wraz z p. Agnieszką Gul zaskoczyła francuską elegancją, sztuką i kulturą,
- klasa 5a wraz z p. Danutą Rokosz przeniosła odwiedzających w grecki świat mitów i filozofów,
- klasa 5b wraz z p. Marzeną Falińską zauroczyła włoską wspaniałą kuchnią i otwartością,
- klasa 6a wraz z p. Urszulą Walasek zaprosiła gości w swe progi z czeską uprzejmością i poczuciem humorem,
- klasa 6b wraz z p. Dorotą Binek przygotowała angielską królewską ucztę muzyczną i nie tylko…
- klasa 7a wraz z p. Justyną Wydrych-Kijas oszołomiła typową niemiecką innowacyjnością i niezawodnością,
- klasa 7b z p. Sławomirem Jarmudą olśniła hiszpańskim temperamentem w rytmie flamenco i emocjami korridy.
Wszyscy uczniowie pod nadzorem wychowawców wyjątkowo zaangażowali się w dekorację i prezentację swoich klas, ale zwycięzca może być tylko jeden. Komisja Konkursowa w składzie: p. Beata Kałucka, p. Iwona Rak oraz uczniowie klasy ósmej – Julia Klos, Katarzyna Piśkorska i Piotr Stolarski miała bardzo trudne zadanie. Najwyżej została oceniona prezentacja przygotowana przez klasę 6b i to uczniowie tej klasy zostali zwycięzcami konkursu.
Aby nikt nie opadł z sił uczniowie klasy ósmej przygotowali kawiarenkę, w której serwowali pyszne ciasta, ciastka, tosty oraz napoje.
Podczas dobrej zabawy wszystkim dopisywały wiosenne humory.