• Zasady przyjęć do pierwszej klasy w Szkole Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie i oddziału przedszkolnego w Szkole Filialnej w Żelisławicach

• Informacje ogólne

Do oddziału przedszkolnego (Szkoła Filialna w Żelisławicach) przyjmowane są:

dzieci 6-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2018 r.)

dzieci 5-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2019 r.)

dzieci 4-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2020 r.)

dzieci 3-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2021 r.)*

Zgodnie z art. 31 Prawa oświatowego wychowanie przedszkolne obejmuje dziecko od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy ono 3 lata. Od września do przedszkola można zatem posłać zarówno dzieci, które trzy lata skończyły w pierwszej połowie roku, jak i maluchy, które trzecie urodziny będą obchodziły dopiero w listopadzie czy grudniu. W najmłodszej grupie, zgodnie z przepisami, spotkają się dzieci, które dzieli różnica wieku sięgająca nawet 11 miesięcy. Nie jest to oczywiście utrudnieniem. Nawet urodzone pod koniec roku kalendarzowego maluchy świetnie sobie poradzą w nowym środowisku, pod warunkiem, że są dobrze przygotowane do rozpoczęcia przedszkolnej edukacji.

*) Dwuipółlatek w przedszkolu

W Prawie oświatowym zapisano, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte również młodsze dziecko, które w chwili rozpoczęcia roku przedszkolnego ma ukończone 2,5 roku. Pojęcie „uzasadnionej sytuacji” nie zostało w przepisach bliżej określone. Z doświadczenia wiadomo, że młodsze dzieci przyjmowane są wtedy, gdy w przedszkolu po zakończeniu rekrutacji dzieci trzyletnich pozostają wolne miejsca.

Do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady przyjmowane są:

1. dzieci 7-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2017 r.) – objęte obowiązkiem szkolnym,
        2. dzieci 6-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2018 r.) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Przyjęcie następuje:

• z urzędu - dzieci zamieszkujące w obwodzie szkoły
        • w rekrutacji uzupełniającej dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami

Dostępność wniosków
        Wniosek o przyjęcie dziecka do pierwszej klasy dostępny będzie w Przedszkolu Publicznym w Seceminie, w oddziale przedszkolnym Szkoły Filialnej w Żelisławicach i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Seceminie.

Składanie wniosków
        Wnioski o przyjęcie dziecka do pierwszej klasy przyjmowane są w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie w godzinach pracy tj. 700-1500 (od poniedziałku do piątku). Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola przyjmowane są w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie i w oddziale przedszkolnym w Szkole Filialnej w Żelisławicach (w godzinach pracy do p. Marty Marczak).
        Poprawnie uzupełniony wniosek powinie być dostarczony osobiście przez rodzica/prawnego opiekuna.