• 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Seceminie

          • W tym roku, po raz ósmy Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady wzięła udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny, Jubileuszowy XXX Finał, przeznaczony jest dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci i przebiegał pod hasłem: ,,Przejrzyj na oczy”.

            Niestety pogoda nie sprzyjała organizatorom i silny wiatr spowodował odwołanie części wydarzeń. Pomimo tego dzięki ogromnej ofiarności mieszkańców  gminy Secemin uzbieraliśmy 6678zł, co jest naprawdę wielkim osiągnięciem dla naszego niewielkiego szkolnego sztabu.

            W sobotę 29 stycznia w szkole odbył się turniej tenisa stołowego. Podczas turnieju prowadzona była kwesta na rzecz Wielkiej Orkiestry, ponadto opłata startowa również zasilła konto WOŚP. Zwycięzcom gratulujemy.

            W niedzielę, 30 stycznia, dla naszego sztabu kwestowało 15 wolontariuszy, którzy dzielnie i z wielkim zaangażowaniem zbierali pieniądze do puszek. Wielką Orkiestrę można było wesprzeć wrzucając datki do naszych sztabowych  puszek stacjonarnych znajdujących się w: sklepie Lewiatan w Seceminie, Bibliotece Publicznej w Seceminie i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach. Bardzo dziękujemy tym instytucjom.

            Jak co roku mogliśmy liczyć na pomoc i zaangażowanie lokalnego środowiska. Serdeczne podziękowania kierujemy do:

            • Rodziców uczniów SP w Seceminie
            • Urzędu Gminy Secemin 
            • OSP Secemin
            • Zespołu Ludowego "Złoty Kłos" z Secemina
            • Zespołu Ludowego "Cyraneczka" z Psar
            • Państwa Danuty i Grzegorza Rokoszów
            • Państwa Agnieszki i Tomasza Gul
            • Państwa Małgorzaty i Rafała Dusiów
            • Pana Andrzeja Wińskiego - Zakład Produkcyjno-Handlowy "ADMAR"
            • Pana Mariusza Nawracały - Firma Handlowa "MARIO"
            • Stacji Paliw PKN Orlen w Seceminie

            Dziękujemy wszystkim, którzy brali aktywny udział w licytacjach i wrzucali pieniądze do puszek wolontariuszy.

            Atrakcją tegorocznego Finału był kiermasz ciast przygotowanych przez Radę Rodziców. Podczas kiermaszu można było również licytować gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            Zwieńczeniem niedzielnego Finału Orkiestry była akcja Światełko do Nieba. O godz. 17 zostały odpalone przez strażaków fontanny sceniczne, a uczestnicy spotkania, zapalili zimne ognie. Świetlne atrakcje zostały zakupione przez Gminę Secemin To był kolejny nietypowy  finał  ale... jak zawsze gorący - pełen ciepłych i otwartych serc.

             

            Dziękujemy za zaangażowanie 

          • Pierwszoklasiści w szkolnej bibliotece

          •             16 grudnia uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami gościli
            w szkolnej bibliotece. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z działaniami, jakie prowadzi biblioteka na terenie szkoły. Zapoznano uczniów z księgozbiorem, z regulaminem biblioteki i zasadami dotyczącymi wypożyczania książek. Omówiono rolę książki w życiu każdego człowieka. Uświadomiono początkującym czytelnikom jakie korzyści wynikają ze wspólnego czytania, zwłaszcza czytania rodzinnego od pierwszych miesięcy życia. Próbowaliśmy zachęcić  pierwszoklasistów do czytania w każdej wolnej chwili, aby doskonalili technikę czytania, bo to bardzo ważna kompetencja, przydatna w życiu. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał wyprawkę czytelniczą, która zawierała  książkę dla ucznia pt. „Pierwsze abecadło”, broszurę dla rodzica oraz plakat z literami. Upominki otrzymaliśmy z Instytutu Książki w ramach kampanii społecznej „ Mała książka – wielki człowiek”, dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie chętnie zwiedzali zakamarki biblioteki i oglądali prezentowane książki. Pierwszaki bardzo chętnie dokonały pierwszych wyborów czytelniczych.

          • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Archimedes- Lingua Plus. Język angielski

          • 34 uczniów z klas IV-VIII wzięło udział w 36 edycji ogólnopolskiego testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności z języka angielskiego.

            Test językowy został przeprowadzony 15 listopada 2021r. w 5 kategoriach.

            Celem konkursu było:

            - zachęcenie jak największej liczby młodych ludzi do lepszego opanowania języków obcych;
            – rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim;
            – wzbogacenie wiedzy o świecie, w tym o krajach i regionach, w których mówi się językiem angielskim.

            Tytuł laureata II stopnia uzyskała uczennica klasy VII b: Anita Kijas.

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał zestaw „Great Bakes” oraz dyplom.

          • Jasełka Bożonarodzeniowe

          • Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla wszystkich ta wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów są bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.

            W piątek 17 grudnia w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły społeczność naszej szkoły Jasełka Bożonarodzeniowe. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy na Boże Narodzenie. Widowisko wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

            Jasełka przygotowali uczniowie klas IVa, IVb, Va, i Vb pod kierunkiem nauczycieli: p. Oli Wojtasik i p. Edyty Domagalskiej.

          • CHARYTATYWNY SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

          • Po raz kolejny w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Kiermasz zorganizowali uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu i Samorządzie Uczniowskim. W dniach 9 i 10 grudnia w szkole przygotowane zostało stoisko, na którym zostały wystawione piękne stroiki, kartki i inne dekoracje świąteczne, wykonane przez uczniów  rodziców oraz nauczycieli.

            Dochód z kiermaszu przeznaczony został na cele charytatywne m.in. zostały zakupione przybory szkolne dla wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Psarach. Na rzecz wychowanków z Psar zorganizowana była również zbiórka artykułów plastycznych oraz gier. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w akcję.

            Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych. Dzięki takiej działalności uczymy się postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka.

          • Konkurs Plastyczny pt. "Leśna ozdoba choinkowa"

          • Wraz z nadejściem grudnia wszyscy oczekujemy zbliżających sie Świąt Bożego Narodzenia. Aby poczuć wcześniejszą ich magię uczniowie klas I-III rozpoczęli tegoroczne przygotowania od wzięcia udziału w Konkursie Edukacyjno - Plastycznym pt. "Leśna ozdoba choinkowa". Ogłoszony przez Nadleśnictwo Koniecpol konkurs cieszył sie dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnicy wykazali sie dużą kreatywnością, wyobraźnią i umiejętnością wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych przy wykorzystaniu materiałów naturalnych. Wśród pomysłowych prac znalazły sie łańcuchy, bombki, gwiazdy, bałwanki i stroiki.

            Oto lista laureatów:

            I miejsce - Matyśkiewicz Wiktoria kl. 1b

                              Krzysztofik Hubert kl. 1b

                              Pustuł Tomasz kl. 1b

            II miejsce - Kowalska-Janko Barbara kl. 1b

                               Chmielewski Antoni kl. 1b

                               Pytlik Nikola kl. 1a

            III miejsce - Śnigucka Liliana - kl. 1b

                                Żesławska Julia -   kl. 1b

                                Stolarski Szymon -  kl. 2 a

             

            W kategorii świątecznych stroików zwyciężyli:

            I miejsce - Tokarczyk Julia kl. 1b

            II miejsce - Jaskulska Lena kl. 1b

            III miejsce - Wiśniewska Lena kl. 2b

                      Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie konkursu. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za  udział i zaangażowanie.

          • ŚWIĘTO DRZEWA

          • 10 października  tradycyjnie obchodzimy Światowy Dzień  Drzewa. Przesłaniem tego ogólnopolskiego  programu jest podnoszenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie w zakresie ochrony środowiska  popartej konkretnymi działaniami – sadzeniem  i pielęgnacją drzew.

            28 października 2021 r. uczniowie klas: VI i IVa aktywnie włączyli się w obchody 19 edycji  ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Święto Drzewa”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych  w Nadleśnictwie Koniecpol. Podczas warsztatów pani leśnik ciekawie opowiedziała o znaczeniu drzew  w życiu każdego człowieka i działaniach ochrony przyrody. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w turnieju z wiedzy o tematyce leśnej i otrzymali w nagrodę upominki. Kolejnym punktem edukacji ekologicznej były zabawy na leśnej ścieżce edukacyjnej oraz wspólne grillowanie.  Powyższe działania mają na celu krzewienie wśród uczniów idei ochrony przyrody i działań proekologicznych.

          • Dzień Języków Obcych

          • 3 listopada 2021r., w ramach obchodów „Europejskiego Dnia Języków”, nauczyciele języków obcych zorganizowali w naszej szkole „Dzień Języków Obcych”.

            Konkurs przeprowadzony był dla uczniów w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Łącznie 9 drużyn. Każdą klasę reprezentowało 3 uczniów.

            Wyznaczeni przedstawiciele zmagali się z różnorodnymi zadaniami: literackimi, geograficznymi, gramatycznymi oraz leksykalnymi. Brali udział w konkurencjach takich jak: krzyżówki, rebusy, dialogi, wykreślanki wyrazowe, „memory game”, tworzenie angielskich słówek z podanego wyrazu. Ponadto uczniowie starszych klas rozwiązywali quiz o krajach niemieckojęzycznych. Zadania angażowały, bawiły i ciekawiły. 

            Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz nagrody pocieszenia. Ponadto dla zwycięskich drużyn zostały zakupione obcojęzyczne nagrody książkowe. Sponsorem konkursu była Spółdzielnia Uczniowska.

            Podstawowym celem „Dnia Języków Obcych” jest ukazanie znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie. 

            Podsumowanie konkurencji:

            Kategoria klas IV-VI: 

            I miejsce: 
            Klasa VI:
             Julia Klos, Katarzyna Piśkorska, Emilia Tokarczyk

            II miejsce: 
            Klasa Vb:  Paulina Jędras, Eryk Stefański, Filip Walasek

            III miejsce: 
            Klasa Va:
             Krzysztof Fidrych, Natalia Rajca, Mateusz Zug

            IV miejsce:  

            Klasa IVa: Dominik Pawlik, Natalia Prysak, Igor Sztajnowski

            V miejsce:

            Klasa IVb: Milena Jędras, Milena Rutkowska, Krzysztof Śnigucki

            Kategoria klas VII-VIII:

            I miejsce:

            Klasa VIIb: Wiktor Kabała, Anita Kijas, Oskar Wiśniewski 

            II miejsce: 

            Klasa VIIIa:  Paulina Jędras, Paweł Marzec, Igor Michalecki

            III miejsce: 
            Klasa VIIIb: Julia Pigulak, Karolina Tuora, Artur Wojtasik

            IVmiejsce: 

            Klasa VIIa: Michał Górski, Piotr Marzec, Sebastian Pośpiech

          • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

          • 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. W ciągu czterech lat Wielka Wojna zmieniła świat. To, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością

            Z   okazji    Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 8b pod kierunkiem p. Michała Chorzępy przygotowali uroczysty apel. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które przyniosły Polakom upragnioną wolność począwszy od zaborów, aż do pamiętnego roku 1918. Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne śpiewane przez uczniów klas piątych pod kierunkiem p. Edyty Domagalskiej. Uroczystą atmosferę podkreślała również dekoracja sceny przygotowana przez p. Marzenę Falińską.

            Natomiast w środę 10 listopada o godz. 11.11.  wspólnym śpiewem Mazurka Dąbrowskiego uczniowie, nauczyciele i pracownicy uczcili Święto Niepodległości w ramach akcji "Szkoła do hymnu".

          • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

          • Zachęcamy uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

            Telefon zaufania i bezpłatny czat internetowy dla uczniów przeżywających trudności

            Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

            Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

            Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

            Telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinię dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605).

            Źródło: Kuratorium Kielce

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Uczniowie klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie z niecierpliwością czekali na dzień, kiedy staną się prawdziwymi uczniami i poprzez pasowanie zostaną włączeni do społeczności szkolnej.

            Pragnienia spełniły się 28 października  2021r. podczas uroczystego ślubowania, które stanowiło przeżycie nie tylko dla samych dzieci – kandydatów na uczniów, ale także ich rodziców, nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanek.

             Do  uroczystości przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyń p. B. Augustyniak i p. M Zgódki od początku roku szkolnego. Poznali prawa i obowiązki ucznia. Wykazali się wiedzą o szkole, Ojczyźnie i ruchu drogowym, umiejętnością recytowania oraz śpiewania piosenek, również w języku angielskim.

             W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Joanna Marzec oraz pani wicedyrektor Monika Piśkorska dokonały symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

            Pierwszoklasiści wzorowo zachowywali się podczas uroczystości. Swą postawą udowodnili, że w pełni zasłużyli na miano ucznia.

          • Wycieczka do Ojcowa i Pieskowej Skały.

          •       28 września 2021 r. uczniowie klas 7a i 6 wybrali się razem z wychowawcami na szkolną wycieczkę do Ojcowa, szlakiem Orlich Gniazd.

                   Na początku trasy wycieczkowej obejrzeliśmy Multimedialną Ekspozycję Przyrodniczą Ojcowskiego Parku Narodowego. Poznaliśmy  wszechstronną przyrodę Ojcowa i Ojcowskiego Parku, posłuchaliśmy śpiewu ptaków, usłyszeliśmy jaskiniowe echo i poczuliśmy spadającą kroplę jaskiniowego deszczu, oglądaliśmy  zdjęcia i film 3D.

                  Ojców i Ojcowski Park Narodowy, choć małe, są bardzo atrakcyjne dla turystów. Spacer, skąpaną w słońcu Doliną  Prądnika, dostarczył nam wielu wrażeń. Podziwialiśmy ciekawe zabytki architektury oraz niecodzienne obiekty przyrodnicze. Oglądaliśmy malownicze skały m.in. Skały Panieńskie, Igłę Deotymy,  zespół Skał Góry Koronnej z ukrytą pośród nich Rękawicą,  odpoczywaliśmy nad Źródełkiem Miłości. Poznawaliśmy walory przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego, aż wreszcie dotarliśmy do ruin zamku ojcowskiego. Zwiedzanie urozmaicone było oglądaniem wystawy historycznej.

                    Z Ojcowa udaliśmy się do Pieskowej Skały. Tam szlakiem turystycznym dotarliśmy pod Maczugę Herkulesa, a następnie do zamku, który z zainteresowaniem zwiedziliśmy. Na dziedzińcu zamkowy mieliśmy okazję poznać historię tego miejsca i legendy z nim związane. Byliśmy też na tarasie widokowym, z którego podziwialiśmy przepiękną panoramę okolicy.

                  Sprzyjała nam słoneczna i ciepła pogoda, toteż mogliśmy przyjemnie, ale także aktywnie, spędzić czas wśród malowniczych pejzaży. Była to niesamowita lekcja przyrody i historii.

          • Wyjazd do leśniczówki w Koniecznie

          • 21 września uczniowie klas 7a i 7b wraz ze swoimi wychowawcami wyjechali na zajęcia edukacyjne do leśniczówki Konieczno.

                  Uczniowie odwiedzili leśną ścieżkę edukacyjną „Poznajemy las”, a także Izbę Edukacji Leśnej. Mogli poznać tutaj budowę ekosystemu leśnego i szczególną rolę lasu na naszej planecie, sprawdzić do czego wykorzystuje się drewno – produkt pracy leśnika, poznać zagrożenia dla lasu (pożary, szkodliwe owady i inne) oraz stosowane przez leśników metody im przeciwdziałania, budowę lasu, gatunki drzew i krzewów, roślin zielnych oraz zwierząt w nim zamieszkujących.

                   Na zakończenie rozpalono ognisko, na którym można było upiec kiełbaski. Niektórzy chętnie się ogrzali, ponieważ dzień był słoneczny, ale też trochę zimny. Takie lekcje w plenerze wszystkim się bardzo podobały.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, organizowana  od 2011 roku. Przeprowadzana jest w szkołach na całym świecie w pierwszy piątek października.

            Głównym celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

            W tym roku sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” odbyło się 1 października. Nauczyciele matematyki p. Renata Szymańska i p. Agnieszka Gul oraz wychowawcy klas trzecich p. Ewa Macherska i p. Grażyna Wypych przeprowadziły akcję w klasach 3-8. Uczniowie na wesoło utrwalali mnożenie i dzielenie w pamięci. Działania matematyczne, gotowe tabliczki mnożenia widniały w wielu miejscach w naszej szkole.

          • Wycieczka klas I-III do ,,Agroskałki" w Przybynowie

          • W dniu 15 września uczniowie klas I-III wzięli udział w integracyjnej wycieczce do agrogospodarstwa ,,Pod Skałką" znajdującego się w Przybynowie.

            Na miejscu uczestnicy wycieczki zostali przywitani słodkim poczęstunkiem oraz watą cukrową, następnie uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w dwóch warsztatach edukacyjnych pt. ,,mydło i powidło" oraz ,,świece kreatywne". Podczas tych zajęć uczestnicy samodzielnie wykonali własne mydełko lub oryginalną świecę przy okazji dowiadując się wielu pożytecznych faktów na temat wyrobu tych przedmiotów.

            Kolejną atrakcją była wycieczka kolejką ,,Jurajski express" gdzie stylizowanym pociągiem podróżowali po pięknych okolicach Agroskałki poznając jej uroki.

            Podczas zwiedzania Skansenu Wsi Jurajskiej odbyli prawdziwą podróż w czasie. Zobaczyli jak wyglądała dawniej polska wieś, z jakich naczyń korzystano, a także jakie sprzęty przydawały się w codziennym życiu.

            W zwierzyńcu Pod Skałką uczniowie wzięli udział w żywej lekcji biologii, podczas której mogli przyjrzeć się życiu zwierząt takich jak: owce, kucyki, osiołki, kozy, oraz lamy.

            Ten atrakcyjny dzień zakończył się zabawą na dmuchanym placu zabaw. Dzieci podczas wspólnej zabawy miały możliwość rozwijania swojej sprawności ruchowej i aktywnego spędzenia czasu z rówieśnikami.

            Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domu w doskonałych humorach i ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Zawady w Seceminie
      • (34) 355-60-23
      • ul. Struga 1B 29-145 Secemin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych