Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 39
Pożegnanie uczniów klasy ósmej
18 czerwca 2024 roku odbył się apel pożegnalny uczniów klasy ósmej. Na początku nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły uczniom klasy VII. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Marzec i zaproszeni goście – Wójt Gminy Secemin Pan Tadeusz Piekarski i Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Pan Sławomir Krzysztofik. W dalszej kolejności wręczono nagrody uczniom za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorową frekwencję, pracę w samorządzie szkolnym, uczestnictwo w poczcie sztandarowym, aktywną pracę w wolontariacie oraz za czytelnictwo.
Później uczniowie przedstawili program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni klasy Pani Beaty Kałuckiej i nauczycielki muzyki Pani Edyty Domagalskiej.
W trakcie uroczystości wszyscy uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą uczniów w ciągu ośmiu lat nauki.
Na koniec uroczystego apelu ósmoklasistów pożegnali koledzy z siódmej klasy wręczając im drobne upominki i pyszny tort. Ósmoklasiści złożyli podziękowania, wręczyli nauczycielom, gościom oraz pracownikom szkoły kwiaty i słodki upominek.
Drodzy Absolwenci, przed Wami kolejny rozdział życia i nowe wyzwania. Życzymy Wam wiary we własne możliwości, optymizmu w zmaganiu się z codziennością oraz determinacji w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów.
28
Święto rodziny na Pikniku Rodzinnym w Seceminie
Z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz zbliżającego się Dnia Ojca społeczność Szkoły Podstawowej w Seceminie zorganizowała w dniu 14 czerwca Piknik Rodzinny pod hasłem „Uzależnienia niszczą marzenia”. Wydarzenie to było doskonałą możliwością, by w inspirujący i konstruktywny sposób spędzić czas z bliskimi i przyjaciółmi, a atrakcji nie zabrakło dla dzieci i dorosłych.
Czas uświetniały występy recytatorskie, teatralne, wokalne i taneczne przygotowane przez uczniów młodszych i starszych. Rada Rodziców zadbała o stoisko z pysznymi ciastami, gorącą kawą i herbatą oraz orzeźwiającą lemoniadą. Klub Seniora Secemin oraz Koło Gospodyń Wiejskich Przepióreczka przygotowały przepyszne potrawy i przekąski, które cieszyły się niebywałym zainteresowaniem. Na stoisku „Zdrowego i ekologicznego stylu życia” czekały quizy z nagrodami, edukacyjne plakaty, przygotowane przez uczniów, pielęgniarka, która dbała o pomiar ciśnienia oraz poziomu glukozy we krwi a także uczennice serwujące zdrowe i pożywne koktajle. Na smakoszy wakacyjnych uczt czekał grill z soczystymi kiełbaskami. Dzieci pożytkowały swoją energię podczas zabaw z animatorem, na dmuchanej gąsienicy i zamku, a relaksowały się w kąciku, gdzie uczennice starszych klas malowały im twarze i robiły tatuaże brokatowe.
Nie zabrakło także rozmaitych konkursów. Scenę zdobiły prace plastyczne wykonane przez najmłodszych uczniów w konkursie profilaktycznym „Uzależnienia niszczą marzenia”. Oto wyniki konkursu:
Klasy I
I miejsce - Natalia Piątkowska
II miejsce - Paulina Betcher
III miejsce - Nina Śliwińska
Klasy II
I miejsce - Lena Jędras
II miejsce - Zofia Zalas
III miejsce - Julia Popczyk
Klasy III
I miejsce - Nadia Grudniewska
II miejsce - Liliana Śnigucka
III miejsce - Izabela Żesławska
Podczas Pikniku odbył się konkurs „Wiosenny makijaż mojej mamy”, w którym I miejsce zajęła Emilia Jagieło z mamą, II miejsce Michalina Zimoląg z mamą - nagrody to bilety do parku trampolin SkayFly w Kielcach. Zainteresowaniem cieszyły się także międzypokoleniowe mecze piłki nożnej chłopcy kontra tatowie i siatkówki dziewczynki kontra mamy. Rodzinne konkurencje sportowe sprawiały dużo emocji i radości. Uczniowie klas trzecich wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach robienia świec, prowadzonych przez jedną z mam. Całe przedsięwzięcie zostało uwieńczone pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanym przez OSP Secemin. Nie zabrakło także funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji we Włoszczowie, a o porządek dbała grupa porządkowa Ekopatrol w skład której weszli nasi uczniowie.
165
Niezapomniana przygoda w magicznym Ogrodzie Botaniczno–Zoologicznym
13 czerwca 2024 roku uczniowie klas II a oraz II c pod opieką pań wychowawczyń zwiedzali Centrum Edukacji Ekologicznej - Egzotarium w Sosnowcu.
Atrakcją jest już zewnętrzny wygląd obiektu z obszernymi przeszkleniami i długim zbiornikiem wodnym wzdłuż szklanej elewacji, gdzie utworzono zbiorowisko szuwarowe.
W środku budynku drugoklasiści podziwiali trzy strefy : tropikalną, śródziemnomorską oraz pustynną – kaktusiarnię. Na poziomie -1 oglądaliśmy piękne akwaria i terraria na czele z wężem chińskim.
Na parterze naszą uwagę zwróciła wyjątkowa palmiarnia wraz z różnymi gatunkami zwierząt : papugami, tukanami, legwanami , kajmanami oraz żółwiami.
Pani przewodnik Ewa w sposób bardzo ciekawy opowiadała o egzotycznych roślinach i zwierzętach, a wszyscy z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością oglądali egzotyczne okazy flory i fauny.
Następnie udaliśmy się na piętro do sali dydaktycznej, gdzie miały miejsce niezwykle inspirujące warsztaty tematyczne. Uczniowie mogli zobaczyć różne rodzaje pająków, węży, a przede wszystkim wysłuchali cennych informacji ze świata zwierząt.
Wyjazd był niezwykle cenną lekcją egzotycznej przyrody, wspaniałym doświadczeniem, które z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci drugoklasistów.
26
Konkurs wiedzy o zdrowiu
12 marca odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o zdrowiu. Za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialni byli nauczyciele Aleksandra Zalas i Katarzyna Wilk. Uczniowie podczas konkursu pracowali w trzyosobowych zespołach, wspólnie rozwiązywali quizy dotyczące dbania o zdrowie, układali hasła prozdrowotne z rozsypanki wyrazowej, wspólnie rozwiązywali zagadki a przy okazji świetnie się bawili.
I miejsce zajęła klasa II c oraz III a
II miejsce zajęła klasa II a oraz III b
III miejsce zajęła klasa I b
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs recytatorski
- 9
5 czerwca pod przewodnictwem nauczycieli Katarzyny Wilk i Aleksandy Zalas odbył się szkolny konkurs recytatorski. Uczniowie klas I-III pięknie recytowali przygotowane wcześniej wiersze. Podczas oceniania jury brało pod uwagę pamięciowe opanowanie wiersza, interpretacje tekstu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny- czyli gest sceniczny, element ruchu i mimikę.
Uczniowie byli oceniania w trzech kategoriach:
Kategoria klasy I:
I miejsce: Wiktor Klimas
II miejsce: Paulina Betcher
III miejsce: Emilia Gul
Kategoria klasy II:
I miejsce: Amelia Stolarska
II miejsce: Karol Lis, Emilia Glinka
III miejsce: Jakub Jasiński
Kategoria klasy III:
I miejsce: Julia Siwek
II miejsce: Tomasz Pustuł
III miejsce: Liliana Śnigucka
Po konkursie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Pustej klasy w klasach I a, I b i II b
Uczniowie klas I i II b wraz z nauczycielami podczas Dnia Pustej klasy odiwedzili Fortalicje w Seceminie. Uczniowie podczas zajęć realizowanych w ramach projektu, rozwiązywali przyrodnicze bingo, zapoznali się z roślinnością oraz szukali zwierząt zamieszkujących najbliższe okolice. Dzieciom bardzo przypadły do gustu zajęcia, które odbyły się w terenie.
10
MISTRZ ORTOGRAFII
22 maja odbył się Konkurs Ortograficzny dla uczniów z klas I - III pod hasłem: ,,MISTRZ ORTOGRAFII’’.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów, reprezentantów poszczególnych klas. Ortograficzne zmagania cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem. Uczestnicy konkursu mogli w praktyce wykorzystać wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele – opiekunowie uczniów, którzy dokładnie sprawdzali dyktanda, gdyż czasem o wygranej decydował przecinek lub niewielki błąd literowy. Rywalizacja była zacięta, a ortograficzne zmagania zakończyły się zwycięstwem następujących uczniów:
klasy I
1 miejsce – Zalas Sebastian
2 miejsce – Kuczma–Rybak Rafał
3 miejsce – Śnigucka Oliwia
klasy II
1 miejsce – Stolarska Amelia
2 miejsce – Kochanowska Maja
3 miejsce – Glinka Emilia
klasy III
1 miejsce – Krzysztofik Hubert
2 miejsce – Jaskulska Lena, Śmietana–Kondak Nikola
3 miejsce – Kozdęba Olivia
PIKNIK RODZINNY - 14.06.2024
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniu 28 maja br. uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami wybrali się na całodniową wycieczkę. Pierwszym punktem zaplanowanej wyprawy była wizyta w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Idąc czerwonym szlakiem turystycznym od Huty Szklanej, po dwudziestu paru minutach, spotkaliśmy się przy bramie wejściowej na galerię widokową na Łysej Górze z pracownikiem ŚPN . W ten sposób rozpoczęliśmy zajęcia edukacyjne na szczycie Łysej Góry. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o najstarszych, a zarazem najbliższych nam górach. Wspólnie mogliśmy z tarasu widokowego podziwiać słynne gołoborza, Górę Chełmową, roślinność i krąg pogański. Zeszliśmy także głębiej w las okalający Łysą Górę wraz z Bazyliką na Świętym Krzyżu. A wszystko po to, aby zobaczyć rośliny występujące w poszczególnych warstwach lasu. Stare jodły, piękne cisy, graby, mchy i paprocie. Kolejnym punktem naszej wędrówki było zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej w Muzeum ŚPN. W ten sposób poznaliśmy świat zwierząt Łysogór i okolicy. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na relaks. Udaliśmy się do Parku Rozrywki i Miniatur Sabat-.Krajno. Jako pierwszą odwiedziliśmy Aleję Miniatur. Podczas spaceru podziwialiśmy miniatury słynnych budowli z całego świata usadowione wśród pięknych rabat kwiatowych. Potem przyszedł czas na korzystanie z atrakcji Parku Rozrywki. Wykupiony pakiet Lunapark oferował ciekawe gry, zabawy i kino 6D. Zmęczeni, ale jakże szczęśliwi wróciliśmy do domu. Myślę, że na długo ten dzień pozostanie w naszej pamięci, tym bardziej, że pogoda w tym dniu dopisała i nasze humory również..
Dzień Pustej Klasy – Dniem Odkrywania Lasu
W dniu 4 czerwca 2024 roku uczniowie klasy II a pod opieką p. wychowawczyni obchodzili Dzień Pustej Klasy 2024 – wyjątkowe święto edukacji na świeżym powietrzu.
Ta międzynarodowa inicjatywa została zapoczątkowana w 2012 roku przez londyńskich nauczycieli, którym przyświecał jeden cel – sprawić, aby tego dnia klasy opustoszały.
We wtorek lekcje drugoklasistów wyglądały zupełnie inaczej niż zwykle.
Wychowawczyni zabrała swoich uczniów w plener do Nadleśnictwa Włoszczowa, a dokładnie do Leśnictwa w Koniecznie - Punktu Edukacji Leśnej.
Młodych ludzi przywitał Pan Leśniczy Tomasz Hudobski i zapoznał z eksponatami znajdującymi się w Leśnej Izbie Edukacyjnej.
Następnie uczniowie obejrzeli bardzo interesujące filmy o Nadleśnictwie Włoszczowa oraz o życiu w puszczy.
Odbyli spacer leśną ścieżką edukacyjną podziwiając świat flory i fauny.
Kolejnym i niezwykle oczekiwanym punktem Dnia Pustej Klasy było ognisko integracyjne wraz z pieczeniem kiełbasek.
Po smacznej konsumpcji wszyscy pod kierunkiem wychowawczyni rozwiązywali zadania - karty pracy dotyczące zagadnień związanych z lasem.
Jak się okazało lekcja języka polskiego czy matematyki w terenie może być fascynującą przygodą.
Przez cały dzień dzieci miały okazję do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej poznawania i cieszenia się jej pięknem.
Drugoklasiści niezwykle chętnie rozmawiali ze sobą, wymieniali się uwagami, bawili, brali aktywny udział w grach i zabawach, wspólnie rozwiązywali karty pracy, a przede wszystkim cieszyli się z tego, że mogą być razem.
Zajęcia w terenie były dla wszystkich bardzo ciekawym doświadczeniem i z pewnością będą je długo wspominać.
Dzień Pustej Klasy 2024 okazał się niezwykle ciekawą i interesującą lekcją – przygodą.
6
Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny klas piątych
W piątek, 24 maja 2024r., uczniowie klasy Va i Vb pojechali do FlySky w Kielcach i Parku Legend w Nowej Słupi. Park Rozrywki FlySky to wyjątkowe miejsce zabaw pełne trampolin, ścian wspinaczkowych, torów przeszkód, poduszek powietrznych, małpich gajów, basenów z gąbkami. Przed wejściem na główną halę dzieci miały przeprowadzoną rozgrzewkę przez profesjonalnego trenera. Następnie pod okiem instruktorów i wychowawczyń mogły korzystać ze wszystkich atrakcji największej bawialni w Polsce. Nie było więc miejsca na nudę. Wspólne zabawy wprawiły wszystkich w znakomity nastrój. Uczniowie stracili mnóstwo energii i kalorii, musieli więc uzupełnić zapasy – wszyscy z apetytem zjedli pyszny obiad w Karczmie Mnicha.
Kolejnym punktem wycieczki był Park Legend w Nowej Słupi – magiczny świat opowieści. Podczas spaceru multimedialną ścieżką edukacyjną uczniowie spotkali czarownice, diabły, zbója Madeja, królową Bonę, Emeryka – bohaterów baśni i legend z regionu świętokrzyskiego. Uczniowie przeżyli te niezwykłe spotkania i historie dzięki zastosowaniu w muzeum najnowocześniejszych technologii oraz kina 3D. Największą atrakcją wycieczki został lot na miotle na symulatorze VR.
Wyjazd zakończył stały i obowiązkowy punkt programu… czyli wizyta w MCDonald’s.
Wszyscy wrócili do Secemina zadowoleni, zmęczeni i uśmiechnięci.
30
Dwudniowa wycieczka uczniów klas siódmych.
W dniach 27-28 maja 2024 uczniowie klasy 7a i 7b wraz z opiekunami: p. Justyną Wydrych-Kijas, p. Sławomirem Jarmuda, p. Sandrą Michałek wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Zatoru i Wisły.
Dzień pierwszy zarezerwowany był na niezwykłe atrakcje w Parku Rozrywki „Energylandia”, takie jak:
Hyperion, Formuła, Space Gun, Space Booster, Speed, Tsunami Drop, RMF Dragon, Jungle Adventure, Anaconda oraz Monster House.
Drugiego dnia uczestnicy wycieczki obejrzeli Pałac Prezydencki w Wiśle, a potem wyruszyli wraz z przewodnikiem na jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim na Baranią Górę. To właśnie w tym miejscu swój początek ma Wisła. Barania Góra mierzy 1220 m n.p.m., a na szczycie znajduje się wieża widokowa.
Po 6-godzinnej górskiej wędrówce, wycieczkowicze udali się na obiad, a stamtąd na spacer po Wiśle, gdzie mieli okazję zakupić pamiątki oraz zobaczyć czekoladową figurę najwybitniejszego skoczka w historii Polski – Adama Małysza, która została wykonana w 2001 roku. Powstała z bloku białej czekolady o wadze 330 kilogramów i ma wysokość 2,5 metra.
Wycieczka była bardzo udana i spotkała się z wielkim entuzjazmem uczniów. Cel edukacyjny całego wyjazdu został osiągnięty.
7
Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii "1 z 10"
W dniu 29 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Czarncy odbył się powiatowy konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii pod nazwą "1 z 10".
Pytania konkursowe dotyczyły historii, geografii, kultury i zabytków Wielkiej Brytanii. Uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat tego kraju.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy ósmej Julia Klos i Katarzyna Piśkorska.
Po emocjonującej rywalizacji zwyciężczynią konkursu została Kasia Piśkorska. Uczennice imponująco zaprezentowały swoją wiedzę oraz umiejętność szybkiego i trafnego odpowiadania na pytania. Ich zaangażowanie i pasja w zgłębianiu tajemnic Wielkiej Brytanii stanowią inspirację dla innych uczniów.
Konkurs "1 z 10" przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczestników na temat Wielkiej Brytanii oraz rozwijania ich umiejętności szybkiego reagowania na pytania. Jest to cenna inicjatywa promująca naukę języków obcych i rozwijanie zainteresowań kulturowych.
Gratulujemy!
Z wizytą w grodzie Kraka
W środę, 22 maja br., uczniowie klasy ósmej i uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami pojechali na całodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjazd miał charakter edukacyjno-rekreacyjny.
Po dotarciu na miejsce, uczestnicy wycieczki udali się spacerkiem do centrum rozrywki ,,House of attractions” znajdującego się w centrum Starego Miasta na ulicy Grodzkiej. Tam zostali podzieleni na trzy grupy i mogli zobaczyć niecodzienne atrakcje, m.in. Lustrzany Labirynt, Dom do góry nogami, Laserowy Labirynt, Kino7D, Muzeum Iluzji, Muzeum Żywych Motyli czy Roller Coaster 3D. Następnie autokarem pojechali do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest nie tylko skarbcem historii, ale też miejscem, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością i stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń Polaków. Uczniowie, pod opieką przewodników, obejrzeli wystawy stałe, m.in. ,,Skrzydła Wielkiej Wojny” czy ,,Aleję MIGów”, eksponaty (samoloty, śmigłowce, szybowce i nowe nabytki) oraz wystawy czasowe. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt w Parku Trampolin, czyli część rekreacyjna. Zwieńczeniem wyjazdu był posiłek w restauracji McDonald’s. W drodze powrotnej uczniom dopisywał humor, mimo zmęczenia po całym dniu zwiedzania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana.
8
Potyczki ortograficzne i tajniki gramatyczne
W dniach 11 – 16 marca 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Kultury Języka Polskiego. Mottem tegorocznego projektu były słowa pisarza Marka Hłasko: ,,Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią, ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi”. Natomiast cele ogólne obchodów TKJ skupiały się m.in. wokół uświadomienia uczniom roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, przygotowania uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej, propagowania kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, kształtowania estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych. Nauczyciele języka polskiego na co dzień przekonują uczniów, że każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje właściwe postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa
w kulturze „wysokiej” i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek. Dlatego też w ramach obchodów TKJ przygotowali dla uczniów konkursy ortograficzne i językowe. W klasach IV-VI uczniowie zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji.W kategorii klas czwartych Tytuł Mistrza Ortografii zdobył Fabian Stefański z kl. IVa, II miejsce zajęły uczennice: Maja Błaszczyk i Klaudia Lis również z kl. IVa, III miejsce zajęli uczniowie: Maja Kaczorowska i Kacper Popczyk z kl. IVb.
W kategorii klas piątych Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Maja Walasek z kl. Vb, II miejsce zajął Dominik Rajca z kl. Va, III miejsce zajęła Kaja Kraszewska z kl. Vb.
W kategorii klas szóstych Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Natalia Prysak z kl. VIa, II miejsce zajęła Patrycja Musiał z kl. VIb, III miejsce zajęły uczennice: Martyna Gil i Milena Jędras również z kl. VIb.
Natomiast uczniowie klas siódmych i klasy ósmej wzięli udział w Turnieju Sprawności Językowej pod hasłem ,,Z polszczyzną za pan brat”. Nie było łatwo, ponieważ należało wykazać się wiedzą z zakresu fleksji, składni i słowotwórstwa, poradzić sobie z wyjaśnieniem dosłownego i przenośnego znaczenia związków frazeologicznych, jak również prawidłowo poprawić błędy gramatyczne. Największą wiedzą z tego zakresu wykazała się Katarzyna Piśkorska z kl. VIIIa i tym samym zajęła I miejsce; II miejsce zajęły uczennice: Julia Klos z kl. VIIIa i Natalia Rajca z kl. VIIa, III miejsce zajęły uczennice: Paulina Jędras z kl. VIIb i Julia Wawrzak z kl. VIIa.
Uczniowie otrzymali z rąk Pani dyrektor dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywny udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Kultury Języka Polskiego.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie