• Rozbudowa szkoły

• Ze względu na istniejące trudne warunki lokalowe w latach 90 przystąpiono do rozbudowy i modernizacji szkoły. Głównym rzecznikiem tej sprawy był ówczesny wiceprzewodniczący Samorządu Województwa Częstochowskiego Sławomir Krzysztofik (od 1994 roku dyrektor Szkoły Podstawowej w Seceminie ). Po sprzedaniu stawów rybnych, Samorząd Gminy postanowił część uzyskanej kwoty przeznaczyć na rozbudowę szkoły. Szczególne starania w tym względzie wykazał Wójt Gminy - Stanisław Dziewięcki oraz radni Rady Gminy, z przewodniczącym Bogdanem Wasikiem na czele. 23 X 1994r. Dokonano wmurowania aktu erekcyjnego obiektu szkolnego pod nazwą "Pierwszy etap rozbudowy Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady". W ciągu roku zakończono stan surowy budynku. Od 1995r. rozbudowa obiektu weszła do planu inwestycyjnego Częstochowskiego Kuratora Oświaty. Realizację inwestycji wspomagali: wojewoda częstochowski Jerzy Guła oraz kurator oświaty Włodzimierz Kolman. Z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymano dotację celową w kwocie 1,5 miliarda (starych) złotych przy wydatnej pomocy poseł Danuty Polak. Powołano także Społeczny Komitet Rozbudowy i Modernizacji Szkoły, który w różny sposób gromadził środki na wymieniony cel. Znaczącą rolę w Komitecie odegrali m.in.: Roman Marciniak, Tadeusz Piekarski, Zygmut Piątkiewicz. Równolegle z budową nowego obiekty trwały prace remontowe w starym budynku szkoły. Dzięki pracy nauczycieli, rodziców, uczniów starszych klas, członków społecznego komitetu, pracowników interwencyjnych przeprowadzono kapitalny remont starej szkoły. W 1995r. Zamontowano centralne ogrzewanie, oraz zbudowano nowoczesną kotłownię c.o. opalaną olejem opałowym. 28 października 1996r. odbyła się uroczystość oddania do użytku "Pierwszego etapu rozbudowy szkoły" obejmującą: cztery sale dydaktyczne, świetlicę, sanitariaty, sekretariat i pomieszczenia dla dyrekcji szkoły oraz dwa duże hole. Rozbudowa i modernizacja szkoły mogła dojść do skutku dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły Sławomira Krzysztofika, dzięki bardzo dobrej współpracy i współfinansowaniu Samorządu Gminy, Kuratorium Oświaty, Ministerstwu Edukacji Narodowej, dzięki pomocy parlamentarzystów oraz dzięki pracy nauczycieli, rodziców i uczniów. Podczas tej uroczystości wmurowano kamień węgielny pod budowę sali gimnastycznej, którą wzniesiono w ciągu sześciu miesięcy. Wykonanie tak dużej inwestycji wymagało bardzo dobrej współpracy organizacyjnej pomiędzy Radą i Zarządem Gminy w Seceminie, Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz wykonawcą. Uroczyste oddanie do użytku sali gimnastycznej nastąpiło 13 października 1997r. 18 października 1997 roku odbył się pierwszy zjazd pokoleń.