Okres wojny i okupacji
Szkoła funkcjonuje od 1937 roku. W roku szkolnym 1937/1938 miała 472 uczniów w 11 oddziałach szkolnych Budynek szkolny posiadał 8 sal lekcyjnymi w tym jedną do gier i zabaw. Uroczyste poświęcenie gmachu szkolnego odbyło się 23 października 1937r.
W uroczystości tej uczestniczył inspektor szkolny Rychters, podinspektor Kalicki, starosta powiatu włoszczowskiego Rzeńczykowski. W lutym 1938 roku zakupiono do szkoły odbiornik radiowy z anteną, który zainstalowano w świetlicy szkolnej.
Rok szkolny 1938/39 rozpoczął nowy kierownik tej szkoły Jan Zawada, który dotychczas pełnił obowiązki kierownika Szkoły Powszechnej w Psarach. Jan Zawada włożył szczególne dużo wysiłku w przygotowanie kolejnego roku szkolnego 1939/1940. Gdy kierownik Jan musiał odjechać do pułku taborów wojskowych w Łęczycy. Kierownictwo szkoły powierzył tymczasowo nauczycielce Zawadzie Helenie.
Pierwszego września 1939 roku wybuchła wojna. Nie było mowy o rozpoczęciu roku szkolnego. Szkołę zamknięto a nauczyciele stosując się do polecenia urzędu opuścili Secemin. Wrócili jednak po trzech dniach. Po powrocie zastali smutny widok. Wojsko niemieckie zdemolowało szkołę i mieszkania nauczycielskie. Zabrano wartościowe sprzęty, pomoce naukowe i mienie mieszkających w szkole nauczycieli. Po rozbiciu armii polskiej Jan Zawada powrócił z kampanii wrześniowej. W listopadzie władze niemieckie zaczęły organizować szkolnictwo , powołując do pracy nauczycieli i wyznaczając im miejsca służbowe tam, gdzie pracowali przed okupacją. Jan Zawada wrócił na stanowisko kierownika szkoły. Nauka odbywała się w trudnych warunkach, frekwencja dzieci była mała. Okres okupacji niemieckiej był w dziejach Polski i zarazem secemińskiej oświaty czasem zagrożenia. Zniszczenia wojenne, terror okupantów spowodowały wielkie straty w polskiej kulturze i oświacie. Niemcy zamknęli szkoły średnie, a w szkołach powszechnych i zawodowych ograniczyli program do minimum. Nadszedł rok 1942, w maju na wizytację do szkoły w Seceminie przyjechał volksdeutsch, inspektor z Jędrzejowa - Gross. Węszył za niedozwolonymi podręcznikami, obrazami, nie tylko w klasach, ale i w mieszkaniach nauczycieli. Nie był zadowolony z wizytacji a szczególnie kierownika Jana Zawady i ks. Feliksa Kłuskiewicza. Po tej wizytacji, kierownik Jan Zawada 4 czerwca został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen - Gusen, gdzie 7 października zginął. Pierwszym inspektorem szkolnym, który zaczął organizować szkolnictwo w powiecie włoszczowskim, był ob. Gałach Jan. W drugiej połowie lutego 1945 roku przyjechał do Secemina i zaangażował mieszkających tu nauczycieli do pracy w szkole. Nauka rozpoczęła się końcem lutego 1945 roku. Kierownikiem szkoły został Marian Flankowski.